Opłaty ślubne w kościele. Czy księdzu powinno się zapłacić za ślub w kościele? Znamy odpowiedź

i

Autor: pixabay.com

Ślub 2023

Opłaty ślubne w kościele. Czy księdzu powinno się zapłacić za ślub w kościele? Znamy odpowiedź

Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z wieloma kosztami. Opłaty w Urzędzie Stanu Cywilnego są na szczęście stałe i zaliczane są bardziej do tych niższych. Z pewnością na wyższe koszty należy liczyć się, gdy Para Młoda chce wyprawić wesele. A co z opłatami ślubnymi w kościele? Czy księdzu powinno się zapłacić za udzielenie ślubu kościelnego? Znamy odpowiedź.

Opłaty za ślub w kościele. O jakich opłatach należy pamiętać?

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Do tego dnia niekiedy trzeba się przygotować latami. Wybory sukien ślubnych czy dekoracji na stół weselny spędza sen z powiek wielu Pannom Młodym. To jednak nie wszystko. Jeśli planujemy ślub w kościele, należy także zorganizować organistę. Niekiedy także potrzebna jest dodatkowa dekoracja podłogi oraz ławek.

Ile należy zapłacić organiście za ślub w kościele?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego ile w parafii, gdzie się odbywa ślub inni płacą. Można o to zapytać bezpośrednio i wtedy problem się rozwiąże. Jednak co w przypadku, gdy wstydzimy się zapytać? Można rozeznać się w śród narzeczonych na przykład podczas kursu przedmałżeńskiego.

Ślub kościelny - czy księdzu powinno się zapłacić?

Opłaty za ślub w kościele dla wielu Par Młodych może wciąż być tematem tabu. Nie ma bowiem jasno określonego zasad, czy też cennika za ślub kościelny. Czy księdzu powinno zapłacić się za ślub w kościele? Najczęściej w kancelariach parafialnych można usłyszeć od księdza odpowiedź "co łaska", ale co to faktycznie oznacza? Otóż to, że nowożeńcy sami ustalają kwotę jaką przeznaczą na tak zwaną ofiarę (popularniej nazywaną też "włożeniem do koperty"). Ta praktyka nie jest w żaden sposób nakazana. Niektórzy nowożeńcy nie ponoszą żadnej opłaty za ślub kościelny. Inni za namową bliskich przeznaczają na ten cel nawet tysiąc złotych.

Ślub kościelny - opłaty. Ile kosztuje ślub kościelny?

Nieoficjalnie, w zależności od regionów można liczyć na takie opłaty za ślub kościelny. Pamiętajcie, że ceny są jedynie sugerowane opinią zaciągniętą wśród nowożeńców w 2023 r. Ile kosztuje ślub kościelny? Oto kwoty:

  • nauki przedmałżeńskie oraz wizyta w Poradni Życia Rodzinnego od 50 do 350 zł (kursy weekendowe mogą kosztować o wiele mniej)
  • organista od 100 do 500 zł (jeśli wybierzecie swój zespół, ta kwota może być wyższa)
  • ślub kościelny od 100 do 300 zł
  • zapowiedzi w kościele od 50 do 150 zł
  • ceremonia przeprowadzenia ślubu przez księdza, "co łaska", ale przyjmuje się kwoty od 500 do 1500 zł
  • sprzątanie kościoła po ceremonii zaślubin "co łaska", niekiedy jest to w granicach od 50 do 200 zł
Tak wyglądał ślub Pauli Karpowicz
Sonda
Ślub cywilny czy kościelny?