Lubuscy pracownicy coraz częściej muszą walczyć w inspektoracie pracy o swoje pensje

2020-02-25 10:07
Kontrola
Autor: pixabay.com

W zeszłym roku skargi pracownicze dotyczące pensji stanowiły 57 % wszystkich skarg. W związku z tym Okręgowy Inspektorat Pracy przeprowadził więcej kontroli dotyczących tych kwestii. Problem najczęściej dotyczył nieterminowości bądź niewypłacenia w ogóle wynagrodzenia pracownikom. Jeżeli wynagrodzenie jest bezsporne to inspektorzy mogą wydać decyzję płatniczą.

Wynagrodzenie jest bezsporne w przypadku kiedy zostało naliczone, ale pracodawca z jakiś powodów go pracownikowi nie wypłacił.

W takich decyzjach płatniczych nastąpił wzrost, bo w 2018 r. było ich 56, a 2019 już 87. Podobnie wzrosła liczba zakładów. Dwa lata temu dotyczyło to 28 zakładów, a rok temu 37

- mówi Jerzy Łaboński Okręgowy Inspektor Pracy. W stosunku do lat poprzednich wzrosła też wielkość niewypłaconych świadczeń. Zwiększyła się ona dwukrotnie i w zeszłym roku wyniosła prawie 4 mln złotych.

Pracownicy skargi mogą składać online. Na stronie inspektoratu pracy znajduje się specjalna zakładka pod nazwą e-skargi. Pracownik składając zawiadomienie może prosić o anonimowość. Pracodawca nie wie wtedy na czyj wniosek przeprowadzana jest kontrola.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE