Kontrola

i

Autor: pixabay.com

Lubuscy pracownicy coraz częściej muszą walczyć w inspektoracie pracy o swoje pensje

2020-02-25 10:07

W zeszłym roku skargi pracownicze dotyczące pensji stanowiły 57 % wszystkich skarg. W związku z tym Okręgowy Inspektorat Pracy przeprowadził więcej kontroli dotyczących tych kwestii. Problem najczęściej dotyczył nieterminowości bądź niewypłacenia w ogóle wynagrodzenia pracownikom. Jeżeli wynagrodzenie jest bezsporne to inspektorzy mogą wydać decyzję płatniczą.

Wynagrodzenie jest bezsporne w przypadku kiedy zostało naliczone, ale pracodawca z jakiś powodów go pracownikowi nie wypłacił.

W takich decyzjach płatniczych nastąpił wzrost, bo w 2018 r. było ich 56, a 2019 już 87. Podobnie wzrosła liczba zakładów. Dwa lata temu dotyczyło to 28 zakładów, a rok temu 37

- mówi Jerzy Łaboński Okręgowy Inspektor Pracy. W stosunku do lat poprzednich wzrosła też wielkość niewypłaconych świadczeń. Zwiększyła się ona dwukrotnie i w zeszłym roku wyniosła prawie 4 mln złotych.

Pracownicy skargi mogą składać online. Na stronie inspektoratu pracy znajduje się specjalna zakładka pod nazwą e-skargi. Pracownik składając zawiadomienie może prosić o anonimowość. Pracodawca nie wie wtedy na czyj wniosek przeprowadzana jest kontrola.