Klimatyzacja w domu

i

Autor: GettyImages

Finanse

Klimatyzator w mieszkaniu. Ile prądu zużywa klimatyzacja? Znamy dokładne kwoty

Wysokie temperatury od kilku dni spędzają sen z powiem. Szczególnie tym, którzy pracują zdalnie, a sam wiatrak nie pomaga w ochłodzeniu pomieszczeń. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie klimatyzacji. Ile prądu zużywa klimatyzacja? Czy klimatyzacja zużywa dużo prądu? Ile kosztuje używanie klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu to coraz bardziej popularniejsza forma ułatwiania sobie życia. Upał na dworze w końcu także dotrze do pomieszczeń, a ochłodzenie ich nie jest zbyt łatwe. Jak się okazuje nie zawsze wystarczy wiatrak. A ceny klimatyzacji rozpoczynają się już od 2 tys. złotych wzwyż. Przed podjęciem tej decyzji wielu zastanawia się pewnie ile prądu zużywa klimatyzacja?

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Na początku należy pamiętać, że zużycie prądu zależy od mocy jaką ma klimatyzacja oraz to ile godzin dziennie ma być włączona. Dopiero później można oszacować przybliżone zużycie energii elektrycznej dla tego urządzenia oraz cenę 1kWh.

Dla przykładu klimatyzacja do domu o mocy 4,5 kW schłodzi pokój o powierzchni ok. 45 m kwadratowych. Na każde 10 m kwadratowe powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej urządzenia. Jeśli w takim pomieszczeniu znajduje się m.in. duże okno na stronę południową to należy zastanowić się na urządzeniem o nieco większej mocy.

Klimatyzacja w domu. Wybór i montaż klimatyzatora

Czy moc chłodnicza ma znaczenie na pobór prądu?

Moc chłodnicza a moc urządzenia to są dwie odrębne kwestie, których nie powinno się porównywać. Moc chłodnicza określa maksymalny pobór energii przez dany model. Natomiast moc klimatyzatora (urządzenia) także jest podana w kW, z tym, że pobór prądu jest trzykrotnie mniejszy niż moc chłodnicza. Jeśli zdecydujemy się na urządzenie dobrej jakości, to może się okazać, że takie urządzenie zamiast ok. 1,1 kW, zużywać będzie od 0,3 do 0,8 kWh.

Ile kosztuje działanie klimatyzacji? Jak obliczyć koszty zużytego prądu przez klimatyzator?

Obliczenie kosztów działania klimatyzacji w mieszkaniu czy domu może okazać się dość trudnym zadaniem. Przed podjęciem się obliczania tych kosztów należy znać średnie zużycie energii na godzinę przez nasze urządzenie oraz obliczyć ile mniej więcej godzin w miesiącu ono pracuje. Pamiętajmy także o podliczeniu także działania klimatyzacji w nocy, o ile faktycznie jest ono wtedy włączone.

Jak już znamy łączną liczbę godzin pracy urządzenia w miesiącu należy pomnożyć przez liczbę kWh oraz cenę za 1 KWh w posiadanej taryfie. Dla przykładu przyjmiemy, że 1 kWh (kilowatogodzina) to ok. 0,7 zł.

Wiemy już, że nasze urządzenie w miesiącu jest włączone przez 40 do 60 godzin, mnożymy to przez pobór prądu (dobrej jakości urządzenia) od 0,3 do 0,8 kW i wychodzi 12 do 48 kWh miesięcznie.

Miesięczny koszt używania klimatyzacji można obliczyć w następujący sposób. Mnożymy pobór prądu od 12 do 48 kWh przez 0,7 zł/1 kWh, a to się równa od 8,4 zł do 33,6 zł.

Szukanie oszczędności przy klimatyzacji. Jak można obniżyć zużycie prądu przez klimatyzator?

W dobie inflacji wielu z nas szuka także rozwiązań, by mniej płacić za zużytą energię elektryczną. Co zrobić, aby klimatyzacja pobierała mniej prądu? Oto kilka przykładów:

  • wyłączaj klimatyzację, gdy nie ma nikogo w domu lub mieszkaniu
  • zamykaj okna w chłodzonym pomieszczeniu
  • zwracaj uwagę na różnicę między temperaturą powietrza w pomieszczeniach, a tego na zewnątrz. Zalecaną wartością jest 6 stopni różnicy, a w upalne dni maksymalnie 10 stopni.
  • nie ustawiaj zbyt niskiej temperatury
Sonda
Czy uważasz, że klimatyzacja jest:
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE