Cmentarz

i

Autor: pexels.com

Cmentarz

Kiedy powinno się postawić nagrobek? Ile czasu trzeba czekać? Odpowiedź jest prosta

Chowanie bliskiej osoby wiąże się z bólem i cierpieniem. Dodatkowo trzeba pamiętać o wielu sprawach. Organizacja stypy czy zakup kwiatów to tylko kilka przykładów. Później pojawia się pytania kiedy powinno się postawić nagrobek? Jak się okazuje odpowiedź jest bardzo prosta.

Pogrzeb to bardzo trudny czas 

Pogrzeb dla wielu z nas jest jednym z najcięższych momentów w życiu. Do śmierci niestety nie można się przygotować tak jak do pogrzebu. Nie da się także jej przewidzieć. Pożegnanie bliskich czasem jest nagłe. Warto wtedy korzystać ze wsparcia innych osób. 1 listopada to też święto, gdy szczególnie w roku zwracamy uwagę na śmierć. Całe rodziny w Polsce według tradycji zbierają się na cmentarzach i wspominają utratę. 

Stawianie nagrobków. Kiedy powinno się go postawić na grobie?

To pytanie zadaje sobie wielu, tych którzy muszą zmierzyć się z rzeczywistością popogrzebową. Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Na czas stawiania docelowego pomnika na grobie wpływa wiele czynników. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które naszym zdaniem są najważniejsze. 

  • Po pierwsze niezwykle ważny jest czas. Większość zakładów kamieniarskich zaleca, aby stawiać nagrobki z kamienia dopiero po upływie 6 miesięcy od pogrzebu. Dlaczego to istotne? 
  • Po drugie pogoda duże znacznie przy stawianiu pomnika z kamienia podobnie jak w przypadku pomnika tymczasowego. Otóż gleba jest ubita najlepiej, gdy pada deszcz lub śnieg. Nie trzeba wtedy dodatkowego wysiłku, aby zabezpieczyć miejsce pochówku. Mróz nie jest wskazany, ponieważ mogą wystąpić popękania zaprawy. Zaleca się stawianie nagrobka z kamienia w okresie od marca do końca listopada. I wtedy, gdy pogoda na to pozwala.
  • Po trzecie pomnik tymczasowy, czyli drewniana obudowa powinna najlepiej zostać postawiona kilka tygodni po pogrzebie w zależności od warunków atmosferycznych. Nie zaleca się stawiania nagrobków tymczasowych w krótkim czasie po pochówku, bowiem możliwe jest obsunięcie ziemi. W późniejszym czasie można posadzić kwiaty lub zadbać o miejsce do siedzenia przy grobie. 

Są także głosy wśród katolików, że nie powinno stawiać się pomnika z kamienia nie szybciej niż miesiąc po pogrzebie, a nie później niż rok po jego śmierci. Utarło się, więc w zwyczaju, że pomniki stawiane są w pierwszą rocznicę śmierci.

QUIZ. Czy jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy dla katolików

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. Czy Adwent to czas poprzedzający Wielkanoc, a Wielki Post – Boże Narodzenie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE