Coraz więcej nauczycieli rezygnuje z pracy w szkole! Powodem jest koronawirus [AUDIO]

2020-09-24 9:13 Dorota Gut
Nauczyciel
Autor: pixabay.com

Już pod koniec czerwca część nauczycieli zapowiadała, że odejdzie ze szkoły. Niepewna sytuacja związana z koronawirusem spowodowała, że nauczyciele częściej niż zwykle postanawiają zrezygnować z pracy. Powodem jest strach o zdrowie czy zamieszanie spowodowane z przechodzeniem na kwarantannę i nauczanie zdalne. Od 1 września z pracy zrezygnowało ok. 20% nauczycieli więcej niż zwykle o tej porze roku.

Nauczyciele na potęgę odchodzą z Lubuskich szkół. Od początku września z pracy zrezygnowało ponad 250 pedagogów. Dane pochodzą ze szkół, w których istnieje Związek Nauczycielstwa Polskiego, a więc z około 80% lubuskich placówek.

Nauczyciel ma trzy formy odejścia z pracy w momencie wypracowania czasu pracy. Jest to emerytura, świadczenie kompensacyjne, które można wziąć pięć lat przed ukończeniem wieku emerytalnego i właściwie trzecia forma to są urlopy zdrowotne

- mówi Bożena Mania z ZNP z Okręgu Lubuskiego. Na urlopy zdrowotne odeszło ponad 200 osób. Z nauczania w tym roku rezygnuje ok. 20 % więcej pedagogów niż zwykle.

Okazuje się, że dyrektorzy błagają o nauczyciele na messengerze, na różnych innych komunikatorach społecznościowych, dzwonią do urzędu miasta, do kuratorium, żeby zatrudnić nauczyciela bo okazuje się, że od 1 października nie ma dwóch, trzech albo pięciu nauczycieli w danej placówce

- dodaje Bożena Mania. Aby uzupełnić braki kadrowe część nauczycieli wyrabia po dwa etaty na raz. Z pracy rezygnują też pedagodzy, którzy w szkołach uczą dopiero od roku.

Coraz więcej nauczycieli odchodzi ze szkół - mówi Bożena Mania z ZNP Okręg Lubuski
Zamontuj domek dla jerzyków