34-latek wpadł w ręce policji. To on podłożył ładunek w Siecieborzycach

2023-01-19 10:06
34-latek wpadł w ręce policji. To on podłożył ładunek w Siecieborzycach
Autor: Lubuska Policja 34-latek wpadł w ręce policji. To on podłożył ładunek w Siecieborzycach

Są zarzuty dla 34-letniego mężczyzny, który w Siecieborzycach, w domu swojej byłej partnerki podłożył paczkę z materiałem wybuchowym. Ta eksplodowała tuż po otwarciu i ciężko raniła 31-letnia kobietę oraz jej dwójkę dzieci. Mężczyzna został zatrzymany 16 stycznia. Grozi mu dożywocie.

W przedświąteczny poniedziałek (19 grudnia) oczy całej Polski skierowane były w stronę Siecieborzyc - małej miejscowości w powiecie żagańskim. Nad ranem 31-letnia kobieta w kuchni swojego domu próbowała otworzyć zaadresowaną do niej paczkę. Tą wcześniej nieznana osoba pozostawiła przed jej domem. W momencie otwarcia pakunku doszło do jego potężnej eksplozji, w wyniku której kobieta oraz dwójka jej dzieci w wieku 3 i 7 lat, znajdujących się w pobliżu, odnieśli poważne obrażenia. Rozpoczęła się walka medyków o ich zdrowie i życie. Równolegle śledczy pracowali nad wyjaśnieniem okoliczności tego bulwersującego zdarzenia.

- Podczas licznych czynności przeprowadzonych na miejscu zdarzenia wykonano oględziny miejsca wybuchu, gdzie zabezpieczono kilkadziesiąt śladów potwierdzających detonację ładunku wybuchowego. Aktualnie przeprowadzane są ekspertyzy biegłych między innymi z dziedziny daktyloskopii, traseologii, biologii czy chemii - opowiada Marcin Maludy, rzecznik prasowy KWP w Gorzowie.

Przeprowadzone w sprawie czynności, zarówno procesowe, jak i operacyjne, po ich wnikliwej analizie uzasadniały podejrzenie, że osobą mogącą mieć związek z konstrukcją ładunku oraz jego podłożeniem jest były partner kobiety - 34-letni mieszkaniec powiatu żagańskiego, z którym kobieta była skonfliktowana. Wobec tego przeszukano miejsce jego zamieszkania. W chwili prowadzenia czynności mężczyzna znajdował się poza granicami kraju. W sprawie przesłuchano szereg osób, których zeznania potwierdzają konflikt pomiędzy stronami.

34-latek wpadł w ręce policji. To on podłożył ładunek w Siecieborzycach!

28 grudnia 2022 roku Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze, na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego wydała postanowienia o przedstawieniu zarzutów 34-latkowi: o czyn z artykułu 13§1 k.k. w związku z artykułem 148§2 pkt 4 k.k. i inne, tj. o usiłowanie zabójstwa wielu osób przy użyciu materiału wybuchowego oraz postanowienie o poszukiwaniu podejrzanego, zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu. Na wniosek Prokuratury 4 stycznia Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego.

- Czynności przeprowadzone przez śledczych pozwoliły ustalić miejsce pobytu podejrzanego. W poniedziałek, 16 stycznia 2023 roku, na terenie województwa dolnośląskiego policjanci w przygotowanej wcześniej realizacji, zatrzymali podejrzanego. W działaniach tych brali udział policjanci zajmujący się poszukiwaniem i identyfikacją osób oraz funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Gorzowie Wielkopolskim - dodaje Marcin Maludy.

Na obecnym etapie gromadzone są dalsze dowody. Sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze I Wydział Śledczy, która już przedstawiła mężczyźnie zarzuty usiłowania zabójstwa wielu osób przy użyciu materiału wybuchowego. 34-latkowi grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.

QUIZ. Auta i marki motoryzacyjne na literę B. Nietypowe pytania, nie tylko o BMW!

Pytanie 1 z 10
Robert Kubica rozpoczął swoje starty w Formule 1 w zespole...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają