Ruszają zapisy na szczepienia nauczycieli. Czy wszyscy będą mieli szansę się zaszczepić?

2021-02-08 11:37
Szczepienia nauczycieli przeciw COVID-19. O rodzaju szczepionki będzie decydował wiek
Autor: Getty Images

Nauczyciele, chcący się zaszczepić przeciw COVID-19 od dzisiaj mogą zgłaszać się do dyrektorów placówek, w których pracują.

W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela i wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kadra kierownicza takich placówek.

Ta grupa zawodowa powinna być jak najszybciej zaszczepiona, bo chcemy, żeby dzieci jak najszybciej wróciły do szkoły. Pomijając fakt, że zdalne nauczanie oczywiście nie daje stuprocentowej gwarancji nauki tego wszystkiego, co było w tej szkole tradycyjnej, stacjonarnej – to jeszcze do tego dochodzi ten element psychologiczny, psychiczny, element oddzielenia społecznego

- mówi szefowa lubuskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania.

Dla nauczycieli została przeznaczona szczepionka firmy AstraZeneca, którą producent rekomenduje dla osób poniżej 60. roku życia. Jej skuteczność w ochronie przed zachorowaniem na COVID-19 ocenia się na 60%.

Nie deprecjonujemy żadnej dopuszczonej do użytku szczepionki, ale jest nam przykro, że po stronie rządowej nie zostało podkreślone, jak ważną społecznie grupą są pracownicy oświaty. Brakuje komunikacji, o wszystkim dowiadujemy się w ostatniej chwili z doniesień medialnych. W tych klasach 1-3 także są nauczyciele powyżej 60. roku życia. I oni zostaną odsunięci od szczepień. Nastąpiło kolejne dzielenie jednej grupy zawodowej. Pani Marysia ma 62 lata, pani Krysia ma 59 lat - jedna z nich nie będzie zaszczepiona

- dodaje Mania.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do rządu wniosek o zmodyfikowanie harmonogramu programu szczepień i szybkie udostępnienie szczepionek nauczycielom w każdym wieku. ZNP podkreśla, że konieczne jest objęcie szczepieniami także innych pracowników szkół:

Mamy w szkołach psychologów, woźnych, sekretarki, panie sprzątające czy gotujące - oni też mają kontakt z dziećmi i są narażeni.

Rząd podaje, że nauczyciele starsi niż 60 lat będą mieli możliwość zaszczepienia się preparatami od Pfizera i Moderny, ale wciąż nie znamy szczegółów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Pisz do nas na: online@grupazpr.pl !

ESKA XD #015

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE