Opalanie się

i

Autor: pixabay.com

Nieodpowiednie opalanie się może doprowadzic do poparzeń słonecznych! [AUDIO]

2020-07-10 9:17

Żaranie latem spędzają sporo czasu na dworze. Bluzki z krótkim rękawem i stroje kąpielowe sprzyjają opalaniu się. Zbyt długie przebywanie na słońcu może jednak skończyć się poparzeniami słonecznymi. Piekąca, zaczerwieniona skóra i obrzęki to tylko niektóre z objawów. Wychodząc na słońce warto ubierać jasne stroje i stosować kremy z odpowiednimi filtrami.

Żaranie podczas opalania powinni uważać. Latem bez odpowiedniego zabezpieczenia łatwo o poparzenia słoneczne, zwłaszcza u dzieci.

Oparzenia słoneczne u maluchów, które biegają bardzo często mając roczek, dwa, trzy latka, na plaży, w piasku, bawiąc się wiadereczkami, często nago biegają, ich poparzenia skutkują o wiele bardziej groźnymi konsekwencjami dla ich przyszłego zdrowia  

- mówi Ryszard Szcząchor, dermatolog. Podczas opalania ważne są nie tylko filtry, ale też pora dnia. Kąpieli słonecznych najlepiej zażywać rano albo wieczorem.

Korzystajmy z promieni słonecznych w godzinach przedpołudniowych. Korzystajmy od godz. 9:00 rano, po śniadaniu, kiedy jeszcze jest taki chłodek, nie ma tego skwaru, upału

- dodaje Ryszard Szcząchor. Przy poparzeniach słonecznych skóra jest mocno zaczerwieniona, piecze, mogą też pojawić się obrzęki oraz pęcherze. U niektórych osób może też rozwinąć się rak skóry - czerniak.

Latem ważne jest osłanianie oczu - mówi Ryszard Szcząchor, dermatolog

Mandat za głośne przeklinanie i palenie na plaży? Sprawdź, czego nie można nad wodą

Pytanie 1 z 10
Czy można zrobić grilla na plaży publicznej?
Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce