zamość

i

Autor: www.nadbuzanski.strazgraniczna.pl

Zamość: Przemycali imigrantów z Białorusi do Polski

2022-01-17 9:17

Zajmowali się nielegalnym przemytem imigrantów z Białorusi do Polski i transportowaniem ich do Niemiec. Teraz odpowiedzą za swoje czyny.

Chodzi o dziewięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymani organizowali nielegalne przedostawanie się imigrantów z Białorusi do Polski i transportowanie ich do Niemiec. Oskarżeni usłyszeli zarzuty. Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale PSG w Sławatyczach. Szczegóły- rzecznik prasowy prokuratury- Artur Szykuła.

- Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom  ustawy przekraczania granicy Polski z Białorusią. Większość z osób przyznała się do zarzucanych im czynów . Wobec czterech podejrzanych prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego  w postaci tymczasowego aresztowania i sąd te wnioski prokuratury uwzględnił . Wobec  osób pozostałych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozorów policji i zakazu opuszczania kraju  

- Działalność grupy polegała na organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy Polski z Białorusią a następnie transportowania obcokrajowców do krajów Europy Zachodniej w tym przypadku do Niemiec. Działalność zorganizowanej grupy przestępczej obejmuje okres od września ubiegłego roku do stycznia tego roku.  Członkowie grupy działali na terenie województwa podlaskiego, Warszawy, Łodzi, Wrocławia i innych miejscowości na terenie kraju. 

- Na czele grupy stały dwie osoby. Jedna była odpowiedzialna za kwestie finansowe a druga- za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy poprzez wskazywanie konkretnych miejsc i czasu gdzie ten proceder ma nastąpić. W grupie działały także osoby pełniące role kasjerów i kurierów . Kurierzy byli werbowani za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych z obszarów przygranicznych z Białorusią . Ich zadaniem było przewożenie obcokrajowców przez terytorium Polski do Niemiec. Kasjerzy dysponowali środkami finansowymi  w tym przekazywali odpowiednie środki finansowe kurierom.

- Ustaliliśmy, że osoby pełniące funkcję kasjerów zadysponowali na działalność przestępczą grupy łączną kwotę ośmiu milionów 700 tysięcy Euro, przy czym przekazali kurierom kwotę 4 milionów 300 tysięcy Euro. Podczas przeszukań u podejrzanych zabezpieczono  środki finansowe w walutach Euro i Dolarach amerykańskich , łącznie 475 tysięcy Euro i ponad 30 tysięcy Dolarów. Na środkach tych dokonaliśmy zabezpieczenia majątkowego.

- Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. W dalszym ciągu podejmowane są intensywne czynności procesowe.

Zatrzymani to obywatele Polski, Gruzji, Ukrainy i Tunezji.  Ujęli ich funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Sławatyczach. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol.

To kolejni zatrzymani w tej sprawie . Poprzednio zatrzymano już łącznie 7 osób.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE