Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: internet / facebook Lubelski Urząd Wojewódzki

Szpital w Zamościu otrzymał środki na modernizację rezonansu magnetycznego

2022-09-27 14:56

Wojewoda lubelski Lech Sprawka i dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zamościu Adam Fimiarz podpisali we wtorek umowę na modernizację i ucyfrowienie rezonansu magnetycznego. Większość, środków na ten cel pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. O tym ile lubelskie szpitale zyskały z funduszu covidowego, dowiecie się z artykułu.

Zamojski szpital otrzymał 2,5 mln zł z funduszu covidowego

Wojewoda lubelski Lech Sprawka i dyrektor szpitala wojewódzkiego w Zamościu Adam Fimiarz podpisali we wtorek umowę na modernizację i ucyfrowienie rezonansu magnetycznego. Wojewoda przypomniał, że jest to koszt 2,8 mln zł, z czego większość, tj. 2,5 mln zł, pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

"Obecnie mamy siedmioletni aparat analogowy, który często się psuje, dlatego że wykonujemy bardzo dużo badań. Jak go zmodernizujemy, ucyfrowimy – wymienimy całe wnętrze – to spowoduje, że będzie nowy i przez kolejne lata będzie mógł służyć diagnostyce pacjentów. Dzięki temu zdecydowanie poprawi się jakość wykonywanych badań i będzie możliwość dystrybucji tego obrazu w sieci szpitalnej, a poszczególne pracownie, gabinety lekarskie będą na bieżąco mieć dostęp do wyników" – wyjaśnił dyrektor Fimiarz.

Wojewoda lubelski przypomniał, że w sumie szpitale z woj. lubelskiego otrzymały ok. 32 mln zł z funduszu covidowego. "Do tej pory podpisaliśmy już 57 umów dla 24 szpitali" – dodał Sprawka.

Sytuacja COVID-owa na Lubelszczyźnie

Wojewoda lubelski zwrócił uwagę, że woj. lubelskie jest czołówce regionów pod względem wskaźnika zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19.

"Z dzisiejszego komunikatu wynika, że wreszcie mamy spadki hospitalizacji w stosunku do szczytowej wartości, gdzie mieliśmy około 190 pacjentów. Dzisiaj to jest 180 osób. W większości szpitali pojawiły się wolne miejsca. Dobrą wiadomością jest też to, że na oddziałach respiratorowych nie mamy żadnego pacjenta. Jest nadzieja, że ta fala nie przerodzi się w większy problem" – dodał Sprawka.

Dyrektor zamojskiego szpitala poinformował, że w placówce przebywa 18 pacjentów z COVID-19.

"Mają oni tzw. wielochorobowość. W ramach struktury i potencjału szpitala radzimy sobie sami – mimo że nie mamy oddziału zakaźnego – mając odpowiednio wydzielone miejsca izolacji w poszczególnych oddziałach szpitalnych" – powiedział Adam Fimiarz.

Minionej doby w Polsce potwierdzono ponad 6,4 tys. nowych zakażeń koronawirusem, w tym ponad 1,4 tys. ponownych. Zmarło 25 osób z COVID-19.