KORONAWIRUS: Braki krwi w bankach! Sprawdź, gdzie oddać krew na Zamojszczyźnie [AUDIO, WIDEO]

2020-03-20 10:30
Brakuje krwi
Autor: zdj. pixabay.com

W wyniku sytuacji epidemicznej w całej Polsce brakuje krwi. O zmniejszonej liczbie krwiodawców informuje m.in. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i zamojski oddział RCKiK. Topnieją zapasy krwi grup: A RhD-, B RhD-.

Z apelem o dawstwo zwracają się włodarze miast, m.in. prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk. - Proszę o niezaniechanie tej aktywności. Zgłaszajcie się do stacji krwiodawstwa - zachęca prezydent Wnuk. Więcej na ten temat pisaliśmy na Eska.pl Zamość tutaj

Brakuje przede wszystkim krwi grup: A RhD-, B RhD-, 0 RhD+, A RhD- i B RhD-. - Zachęcamy i apelujemy, żeby jednak osoby zdrowe przychodziły do nas - tłumaczy w rozmowie z nami dr Anna Mika, kierownik kierownik Terenowego Oddziału w Zamościu RCKiK w Lublinie.

- Krwi będzie brakować - apeluje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa

W Zamościu krew oddawać można w stacji przy Szpitalu Papieskim. Co ważne punkt nadal jest otwarty, ale w wyniku stanu zagrożenia epidemicznego wiele siedzib przyszpitalnych zostało przeniesionych lub zamkniętych. Do 22 marca czasowo nieczynny jest oddział terenowy w Tomaszowie Lubelskim. Odwołane są też akcje terenowe poboru krwi. Wszystkie zmiany można śledzić na stronie rckik.pl/lublin.

- Do miejsc poboru krwi nie przychodzą tłumy - mówi dr Anna Mika z zamojskiej stacji

Do oddawania krwi zachęca Klub Honorowych Dawców Krwi przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie-Osadzie, zdrowi-chętni powinni zgłosić się 29 marca od 10.00 do 13.00.
Pobranie krwi odbędzie się w siedzibie Samorządowego Ośrodka Kultury.

W związku z epidemią koronawirusa osoby, które przebywały poza granicami Polski powinny wstrzymać się z dawstwem krwi i jej składników przez 14 dni od czasu powrotu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE