KORONAWIRUS: Braki krwi w bankach! Sprawdź, gdzie oddać krew na Zamojszczyźnie [AUDIO, WIDEO]

2020-03-20 10:30
Brakuje krwi
Autor: zdj. pixabay.com

W wyniku sytuacji epidemicznej w całej Polsce brakuje krwi. O zmniejszonej liczbie krwiodawców informuje m.in. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i zamojski oddział RCKiK. Topnieją zapasy krwi grup: A RhD-, B RhD-.

Z apelem o dawstwo zwracają się włodarze miast, m.in. prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk. - Proszę o niezaniechanie tej aktywności. Zgłaszajcie się do stacji krwiodawstwa - zachęca prezydent Wnuk. Więcej na ten temat pisaliśmy na Eska.pl Zamość tutaj

Brakuje przede wszystkim krwi grup: A RhD-, B RhD-, 0 RhD+, A RhD- i B RhD-. - Zachęcamy i apelujemy, żeby jednak osoby zdrowe przychodziły do nas - tłumaczy w rozmowie z nami dr Anna Mika, kierownik kierownik Terenowego Oddziału w Zamościu RCKiK w Lublinie.

- Krwi będzie brakować - apeluje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa

W Zamościu krew oddawać można w stacji przy Szpitalu Papieskim. Co ważne punkt nadal jest otwarty, ale w wyniku stanu zagrożenia epidemicznego wiele siedzib przyszpitalnych zostało przeniesionych lub zamkniętych. Do 22 marca czasowo nieczynny jest oddział terenowy w Tomaszowie Lubelskim. Odwołane są też akcje terenowe poboru krwi. Wszystkie zmiany można śledzić na stronie rckik.pl/lublin.

- Do miejsc poboru krwi nie przychodzą tłumy - mówi dr Anna Mika z zamojskiej stacji

Do oddawania krwi zachęca Klub Honorowych Dawców Krwi przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Komarowie-Osadzie, zdrowi-chętni powinni zgłosić się 29 marca od 10.00 do 13.00.
Pobranie krwi odbędzie się w siedzibie Samorządowego Ośrodka Kultury.

W związku z epidemią koronawirusa osoby, które przebywały poza granicami Polski powinny wstrzymać się z dawstwem krwi i jej składników przez 14 dni od czasu powrotu.