hrubieszów

i

Autor: facebook.com/ Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

Hrubieszów: sensacyjne znalezisko w rękach muzealników

2020-04-03 10:00

Srebrne monety w niespotykanej dotąd liczbie 1753 sztuk zostały odnalezione na polu i trafiły do hrubieszowskiego muzeum. 5 kilogramów denarów rzymskich to skarb, którego do tej pory nie odnaleziono w żadnym innym miejscu w Polsce i Europie

- Informacja o tym znalezisku rozeszła się już  nie tylko po naszym kraju lecz  również po Europie. Piszą o tym już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech lecz również w Rosji. Zainteresowanie jest ogromnie duże - podkreśla Dyrektor Muzeum  ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie- Bartłomiej Bartecki

Srebrne monety zostały podarowane muzeum przez Pana  Mariusza Dyla, który natknął się na nie  przypadkowo podczas prac rolnych.

- Miał to szczęście, że znalazł się we właściwym  miejscu i we właściwym czasie. Zauważył na powierzchni świeżo zoranego pola pojedyncze monety. Jak się później okazało w jednym miejscu było tych monet ponad tysiąc. Wyzbierał je i przekazał  do muzeum jednocześnie wskazując miejsce, gdzie zostały odkryte - dodaje Dyrektor hrubieszowskiego muzeum.

Odnalezione monety pochodzą  I i II wieku po Chrystusie i są uważane  za skarb Wandalów uciekających przed Gotami.  

- Skarb należał prawdopodobnie do  germańskiego plemiona Wandalów, które zajmowało te tereny.  Znalezione monety mogą być  łupem wojennym po bitwach , które toczone były pomiędzy legionistami rzymskimi a plemionami barbarzyńskimi.  Być może jest to jakiś okup albo majątek gromadzony przez wiele lat.  Wandalowie , prawdopodobnie z obawy przed nachodzącymi Gotami, postanowili całe swoje kosztowności ukryć z nadzieją, że kiedyś wrócą i ten skarb odzyskają. Stało się inaczej. Dopiero maszyna rolnicza w Cichobórzu dokonała tego odkrycia. To jedno z największych wydarzeń w dziejach naszego muzeum!- dodaje Bartłomiej Bartecki

Na temat znaleziska wypowiedział się  profesor Andrzej Kokowski  z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie- odkrywca Gotów w Kotlinie Hrubieszowskiej:

"- Ranga odkrycia oczywiście winduje na niebotyczne szczyty moją tezę o "archeologicznym hrubieszowskim raju", ale też tę, że w Kotlinie działy się w okresie rzymskim wydarzenia kluczowe dla historii środkowej Europy. Wygląda na to, że właśnie tutaj Wandalowie stracili środki na dalszą walkę! Dalej - znalezisko zabetonuje rangę Muzeum w świadomości naukowej europejskiej archeologii, jako miejsca, gdzie zgromadzone zostały najważniejsze źródła do studiów nad pradziejami. To będzie „Dzwon Zygmunta” polskiej archeologii, który będzie powtarzał imię Hrubieszowa w nieskończonym paśmie sygnałów utrwalając w świadomości istnienie miasteczka i regionu na krańcach Unii Europejskiej. Mało kto może zapewnić sobie taką promocję; mało kogo stać na taką promocję; mało komu dana została taka wyjątkowa szansa."

Muzeum zamierza za pośrednictwem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie wystąpić o nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla znalazcy.

Skarb Wandalów  wkrótce trafi do kompleksowego opracowania, w wyniku którego powstanie dwujęzyczna publikacja.