Dzień transplantacji w szpitalu "papieskim" w Zamościu

2020-02-03 13:10
dzień reansplantacji w szpitalu papieskim w zamosciu
Autor: w.sawa

W Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu odbyło się spotkanie poświęcone propagowaniu dawstwa organów w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji. Były przemówienia, podziękowania , występy taneczne przedszkolaków , prezentacje plakatów i filmu promujące ideę transplantacji. Można było również obejrzeć dwie wystawy multimedialne.

Tak dla transplantacji -to hasło które odmieniano podczas spotkania wielokrotnie. Mówili o tym lekarze,osoby po przeszczepie ale i plakaty oraz film młodzieży z Bursy nr 1wZamościu.

-Transplantacja jest niezwykle potrzebną formą leczenia dla chorych z przewlekłą niewydolnością narządów-mówiła koordynator do spraw transplantacji w szpitalu papieskim w Zamościu-Anna Gradziuk:" Dla osób oczekujących na przeszczep serca to jest jedyny ratunek.Dlatego tak ważne jest ,żeby w w społeczeństwie wzbudzić takie poczucie świadomości".

Wśród uczestników spotkania  była Pani  Grażyna Majchrowicz , jedna z osób po przeszczepie :"Dar części swojego ciała innemu człowiekowi pozwali cieszyć się przez wiele lat życiem.Nie mogąc odwdzięczyć się często zmarłym nawet dawcom możemy mieć ich w dobrej pamięci To jest tylko wdzięczność  i aż wdzięczność. Jesteśmy wdzięczni. 

W zamojskim "szpitalu papieskim"  pobierane są narządy od zmarłych dawców i odbierane przez zespoły z całej Polski. Najwięcej organów pobrano trzy lata tamu-od pięciu osób. Najczęściej pobierane są nerki, wątroby, trzustki ,zastawki serca oraz rogówki oka. W trakcie dwudziestopięcioletniej działalności szpitala pobrano czterdzieści nerek.​

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE