krzysztof zanussi- 25. sacrofilm

i

Autor: Wioletta Sawa

25. edycja Sacrofilmu: "Rozważania o wdzięczności" Krzysztofa Zanussiego

2020-03-03 11:09

W trzecim dniu 25. edycji Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego Sacrofilm swoje "Rozważania na temat wdzięczności" przedstawił Krzysztof Zanussi. Pogadanka- jak określił ją sam autor- oparta było na życiu reżysera oraz obserwacjach współczesnego świata.

W trzecim dniu 25. edycji Sacrofilmu w ramach pierwszego wykładu otwartego o wdzięczności mówił znany polski reżyser i scenarzysta filmowy- Krzysztof Zanussi. Twórca Iluminacji, w pierwszych słowach swojego wykładu przywołał swoje wspomnienia z czasu  II Wojny Światowej.

- Bombardowano nas. Strzelano do nas. Byliśmy wszyscy narażeni na zagładę.  Tego się nie zapomina. Człowiek nie ma zatem takiego tupetu, żeby mówić, że ja mam prawo do życia.Nie. Mnie ktoś dał to prawo, na chwilę, nie wiem na jak długą. I w związku z tym wdzięczność jest pierwszym odruchem łącznie ze zdziwieniem: - Dlaczego na mnie wypadło? Dlaczego mnie dano przeżyć chociaż widziałem jak inne dzieci giną?- pytał Krzysztof Zanussi.

Twórca Rewizyty zwrócił również uwagę między innymi na to, że we współczesnym świecie zapomina się o okropnościach wojny. Pułapką jest dobrobyt, bezpieczeństwo. Głoszone są  hasła, że coś się nam  należy.

- A to nie prawda, że się należy , bo wiem, że gdzieś giną ludzie, nic nie mają.  Więc to co mam to zostało mi dane. Wdzięczność pojawia się zatem z  myślą, że ja coś komuś zawdzięczam- dodaje twórca Eteru.

"Rozważania o wdzięczności" Krzysztofa Zanussiego odbyły się 2. marca  w sali Consulatus zamojskiego Ratusza.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE