kino

i

Autor: pixabay.com

Znamy laureatów 21. MFF Nowe Horyzonty. "Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula z Grand Prix

2021-08-23 13:57

Film "Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula otrzymał Grand Prix 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu - poinformowali w sobotę organizatorzy wydarzenia. Wyróżnienie powędrowało do "Piór" Omara El Zohairy’ego.

Pełną listę laureatów opublikowano na stronie internetowej festiwalu Nowe Horyzonty.

Jak czytamy, jury przyznało Grand Prix filmowi "Theo i jego metamorfozy" Damiena Odoula.

- Jest to inicjacyjna podróż do dorosłości – jednocześnie fascynująca, dowcipna i inspirująca – w trakcie której młody mężczyzna nie tylko odkrywa, ale i zmienia – siłą swojego ducha – świat, własne ciało, ciała innych osób, śmierć i miłość. To także podróż w poszukiwaniu siebie. Podróż ku samookreśleniu, gdzie świat wewnętrzny ma moc kształtowania rzeczywistości, wykorzystując nieskrępowany, nieustannie ewoluujący i niezmiennie zaskakujący język audiowizualny - podkreślono w uzasadnieniu werdyktu.

Dodano, że "film dowodzi, że stawanie się sobą może być olśniewającym i niewyrachowanym przedstawieniem, w którym główny bohater inspiruje, pokazując nam swoje słabości i lęki oraz swoją moc, poprzez poetyckie, a zarazem radykalne doświadczenie".

"Mamy do czynienia nie tylko z metamorfozą głównego bohatera oraz naszego spojrzenia na rzeczywistość. Film jest też zaproszeniem, aby wejść w skórę Innego i popatrzeć na świat jego oczyma. Jak ujął to pisarz i aktywista praw człowieka James Baldwin, szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest sobie przypomnieć, że +Inny to jeszcze jeden Ty+" - napisano.

Wyróżnienie powędrowało do filmu "Pióra" Omara El Zohairy’ego, czyli komediodramatu ukazującego życie egipskiego małżeństwa wychowującego troje dzieci.

Zwycięzców konkursu wyłoniło jury w składzie: laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (przewodnicząca), zwyciężczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za "Metamorfozę ptaków" Catarina Vasconcelos, rumuńska reżyserka Adina Pintilie, niemiecki reżyser afgańskiego pochodzenia Burhan Qurbani oraz reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc.

W komunikacie przekazano również, że Nagroda Publiczności trafiła do George’a Petera Barbariego za "Śmierć niewinności i grzech nieistnienia". Nagrodą im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy biorącego udział w Nowych Horyzontach uhonorowano Karola Ulmana, twórcę "Małego końca świata". Z kolei stypendium dla autorki filmu prezentowanego w sekcji Shortlista - ufundowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty - przyznano Jaśminie Wójcik, twórczyni "Sarhy" za "zachętę do odkrycia w sobie wewnętrznego dziecka, które spogląda na świat w sposób pozbawiony uprzedzeń i stereotypów, a za to pełen wdzięku, otwartości i przenikliwości".

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to największe w Polsce wydarzenie filmowe. Tegoroczna 21. edycja wrocławskiej imprezy rozpoczęła się w czwartek 12 sierpnia i potrwa do niedzieli. W programie znalazło się łącznie 231 filmów - w tym 175 pełnometrażowych - z kilkudziesięciu krajów.

Prócz tego organizatorzy Nowych Horyzontów poinformowali, że kolejna, 22. odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 r.

Ponad połowę festiwalowych tytułów można oglądać online do 29 sierpnia. Więcej szczegółów pod adresem: www.nowehoryzonty.pl.

QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Pytanie 1 z 10
Który z braci Golec jest za gwiazdką?
QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE