Wybieracie się w góry? Uwaga na żmije!

2020-05-28 14:45
Żmija
Autor: Getty Images Żmija

W Karkonoszach pojawiły się żmije. Coraz częściej na górskich szlakach możemy spotkać jadowite i niebezpieczne gady. Wiosną na górskich szlakach pojawiają się nie tylko turyści. Coraz częściej możemy zauważyć także szukające słonecznego ciepła żmije.

Jak mówi Artur Pałucki z Karkonoskiego Parku Naroodowego, wiosna sprzyja ich aktywności

- W okresie od kwietnia do maja trwa ich sezon godowy. Najczęściej wtedy widzimy zwierzę, które wygrzewa się na słońcu, zwykle na jakimś kamieniu. Jeśli już zostaniemy przez żmiję zauważeni, to najczęściej słyszymy syk, czym stara się zwrócić uwagę i potencjalnego napastnika odstraszyć - mówi Pałucki. - One żyją swoim życiem, człowiek ich nie interesuje. Jeżeli spotykamy żmiję, to najczęściej widzimy zwierzę, które się wygrzewa na słońcu. I ono musi uzyskać odpowiednią temperaturę, żeby zacząć funkcjonować. Normalną reakcją powinno być zostawienie węża w spokoju.

Co zrobić w razie ukąszenia żmii?

- Zastosować powyżej ukąszenia opaskę i udać się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu - wyjaśnia ratownik Piotr Archacki z jeleniogórskiego pogotowia.

A my przypominamy, że żmije zygzakowate są w Polsce pod ścisłą ochroną.

Ukąszenia - alergia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE