Wsiadasz po pijaku za kółko? Stracisz samochód! Sejm zagłosował za konfiskatą

i

Autor: pixabay.com

Wsiadasz po pijaku za kółko? Stracisz samochód! Sejm przegłosował konfiskatę

2022-11-17 12:35

Sejm w środę odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji Kodeksu karnego, m.in. zaostrzającej kary za najcięższe przestępstwa i wprowadzającej tzw. bezwzględne dożywocie. Ponadto, kierowca prowadzący auto po alkoholu straci samochód. Wprowadzona zostanie konfiskata aut pijanych kierowców.

Konfiskata samochodów pijanych kierowców przegłosowana. Senat domagał się poprawek, ale ostatecznie odrzuceniem senackiego sprzeciwu głosowało 229 posłów, 206 było przeciwko, a 10 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi już po podpisu prezydenta.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy - szczegóły

Nowelizacja zakłada konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Jeśli pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, orzekany będzie przepadek równowartości pojazdu, zaś za tą równowartość uznawano by wartość określoną w polisie ubezpieczeniowej, a w razie braku polisy - średnią wartość rynkową odpowiadającą wartości pojazdów podobnych. Jeśli sprawca prowadziłby pojazd niestanowiący jego własności, tylko własność jego pracodawcy, sąd orzeknie nawiązkę.

Zwiększy się również maksymalna kara, którą można wymierzyć za spowodowanie ciężkiego wypadku; za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności, a obecnie do 12 lat - informowało MS.

Większość zapisów nowelizacji miałaby wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Warto dodać, że nowelizacja Kodeksu Karnego zakłada także szereg innych zmian. Mowa jest np. o karze bezwzględnego dożywocia czy podwyższenie kar za gwałty oraz pedofilię.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Który kraj jest większy? Pytamy o uczestników mundialu w Katarze. Mistrzowie zdobędą minimum 13/16

Pytanie 1 z 16
Który kraj jest większy. Polska czy Hiszpania?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE