Wrocławski Budżet Obywatelski

i

Autor: mat. prasowe

Wrocławski Budżet Obywatelski. Zagłosuj i zmień oblicze miasta!

2022-09-27 12:04

Sam możesz mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało twoje miasto. Oddaj głos na jeden z projektów we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim. Dowiedz się, na jakie inwestycje można przeznaczyć pieniądze, w jaki sposób zagłosować i do kiedy masz czas, by to zrobić.

Czym jest Wrocławski Budżet Obywatelski?

W największym skrócie: to część budżetu miasta, o którego przeznaczeniu mogą decydować sami mieszkańcy. To właśnie od nich wychodzą pomysły na inwestycje. Oni też - co roku - wybierają te, które zostaną zrealizowane.

Pula środków do wykorzystania w 2022 roku wynosi 30 milionów złotych. 21 milionów złotych zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, zaś 9 milionów złotych - projektów osiedlowych.

Projekty osiedlowe to takie, które oddziaływują tylko na jedno osiedle. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 1 milion złotych. We Wrocławiu jest 48 osiedli. Ich granice możecie znaleźć na mapie miejskiego geoportalu. Wejdźcie na stronę www.geoportal.wroclaw.pl i wybierzcie mapę „Osiedla Wrocławia”.

Większe, ponadosiedlowe projekty mogą mieć wartość do 3 milionów złotych. W tej kategorii zgłaszane są projekty i zadania inwestycyjne, z których korzystać będzie większa liczba osób – nie tylko mieszkańców jednego osiedla.

Wszystkie zgłoszone w tym roku projekty znajdziecie na stronie internetowej. Dla ułatwienia, przygotowana została także mapa, na której są zaznaczone.

Wrocławski Budżet Obywatelski

i

Autor: mat. prasowe

Jak głosować w WBO?

Głosy na projekty zgłoszone do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego oddawać mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Bez względu na obywatelstwo i wiek. Czyli także mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy oraz osoby niepełnoletnie.

W WBO można zagłosować na maksymalnie 2 projekty, jeden osiedlowy i jeden ponadosiedlowy. Głosy oddaje się przez internet - na stronie wroclaw.pl/wbo, lub za pomocą papierowego formularza.

Aby zagłosować elektronicznie, należy zaznaczyć wybrane projekty, uzupełnić wymagane dane i podać numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym głos. Dopiero po wprowadzeniu w aplikacji do głosowania kodu aktywacyjnego, głos zostanie zapisany w systemie.

Za pomocą formularza papierowego, głosy oddajemy w punktach do głosowania. Karty do głosowania będą numerowane i wydawane pojedynczo mieszkańcom w punktach. W tym roku zagłosować będzie można w jednym z Centrów Obsługi Mieszkańca:

  • ul. Gabrieli Zapolskiej 4
  • pl. Nowy Targ 1-8
  • al. Marcina Kromera 44
  • ul. Legnickiej 58 (CH Magnolia)

Tegoroczne głosowanie odbędzie się w dniach 23 września – 10 października. Start w piątek 23 września, jak co roku o godzinie 9.00 rano. Głosowanie trwa do północy w poniedziałek 10 października.