Wrocław zerwał współpracę z białoruskim Grodnem. Z Ratusza zniknęło godło tego miasta

2022-03-02 15:05
Wojewoda dolnośląski: uchodźcy z Ukrainy chcą zostać we Wrocławiu
Autor: Pixabay.com Wojewoda dolnośląski: uchodźcy z Ukrainy chcą zostać we Wrocławiu

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, zwołanej na wniosek prezydenta Jacka Sutryka w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, jednogłośnie przegłosowano dwie uchwały.

Radni miejscy zdecydowali o zakończeniu współpracy z władzami Grodna, miasta leżącego na Białorusi, która wspiera rosyjskiego agresora.

Wojna na Ukrainie. Białorusini wspierają Rosję

- Wrocław niezmiennie będzie wspierał białoruskich opozycjonistów i emigrantów. Grodno pozostanie dla nas ważnym miejscem. Ale nie możemy współpracować z administracyjnymi przedstawicielami reżimu, który napada na sąsiada. Miejsce po herbie Grodna w Urzędzie Miasta wypełniły, wierzę, że tylko na jakiś czas, barwy wolnej Białorusi – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Gdy tylko ta wolność się ziści, a wiem, że ten dzień nadejdzie, mam nadzieję, że herb Grodna powróci na ścianę wrocławskiego ratusza. Niech żyje wolna i niepodległa Białoruś, niech żyje wolna i niepodległa Ukraina!

Przypomnijmy, że umowę o współpracy partnerskiej między Wrocławiem i Grodnem podpisali 22 października 2003 roku prezydent Rafał Dutkiewicz i mer Grodna - Aleksander I. Antonienko. 28 lipca 2005 roku została ona jednak, z wrocławskiej inicjatywy, zawieszona.

W środę, podczas nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej Wrocławia, ma zostać poddany pod głosowanie projekt uchwały dot. zerwania współpracy z białoruskim Grodnem. Była to odpowiedź na działalność reżimu Łukaszenki, ponieważ ten nie uznał demokratycznych wyborów do Związku Polaków na Białorusi.

Wrocław jest daleki od tego, by odsuwać się od obywateli Białorusi i Rosji, tym bardziej, że wielu z nich nie godzi się z putinowskim fanatyzmem i terrorem. Niewykluczony jest powrót do relacji partnerskich, ale tylko wówczas, gdy zarówno władze krajowe jak i samorządowe na Białorusi będą wybierane w demokratycznych wyborach z poszanowaniem prawa i międzynarodowych zasad.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.p!

Paweł Łatuszka: Świat nie może ufać Łukaszenc. Nigdy nie dotrzyma słowa [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE