Wrocław. Właściciele lokali gastronomicznych zapłacą mniej za ogródki restauracyjne

2021-05-11 9:47
Turyści widzą Wrocław inaczej! Trwają badania dotyczące zmian w architekturze
Autor: Materiały prasowe ZZK Turyści widzą Wrocław inaczej! Trwają badania dotyczące zmian w architekturze

Już 15-ego maja otworzą się ogródki restauracyjne. Władze Wrocławia wychodzą naprzeciw potrzebom zadłużonych właścicieli lokali gastronomicznych i oferują im pomoc. Stawki za prowadzenie ogródków będą obniżone do końca września, a ich właściciele mogą je też częściowo powiększyć bez opłat. Ale to nie jedyna forma pomocy.

Już 15 maja działalność wznowią lokale gastronomiczne. Wszystko dlatego, że rząd ogłosił już oficjalnie plan luzowania obostrzeń. W związku z tymi ustaleniami, dużo zmian szykuje się także dla restauratorów. Otwarcie lokali przewiduje się w następujących etapach: 

  • od 15 maja otwarte będą wyłącznie ogródki restauracyjne, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik;
  • od 29 maja otwarte będą restauracje - max obłożenie 50 proc. lokalu działalność w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik

We Wrocławiu mniej za ogródki restauracyjne

Szacuje się, że na wrocławskim rynku i jego okolicach w tym roku może się pojawić, co najmniej 81 ogródków gastronomicznych. Tylu najemców i właścicieli lokali ma obecnie podpisane umowy na ogródki z Zarządem Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. W obliczu pandemii koronawirusa i długiego lockdownu, władze miasta zdecydowały, że od lutego tego roku do końca września opłata za prowadzenie ogródka gastronomicznego została obniżona z 30 złotych do złotówki netto za metr kwadratowy dla ogródków w I strefie i z 10 złotych netto do 30 groszy netto w drugiej strefie.

- Zgodnie z decyzją prezydenta Wrocławia obniżone stawki będą obowiązywały do końca września. Dodatkowo właściciele ogródków podobnie jak w ubiegłym roku, po uzyskaniu odpowiedniej zgody mogą też bezpłatnie powiększyć ogródki o tzw. strefę relaksu. To oznacza, że w wyznaczonym miejscu będą mogły pojawić się dodatkowe stoliki i krzesła – wyjaśnia Tomasz Jankowski rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Radości z obniżenia opłat za prowadzenie ogródków nie kryją wrocławscy właściciele restauracji.

- Ta pomoc zawsze jest cenna. Nie będzie można jeszcze spożywać niczego w środku lokalu, więc tym bardziej odciąży nas to od kosztów. 

- To zasadniczo zwiększa nam pole manewru przy wprowadzonym reżimie sanitarnym. 

- Płacimy jedynie złotówkę za każdy metr. Bardzo pomoże nam również dodatkowa strefa relaksu, która jest darmowa. Zwłaszcza dlatego, że musimy zachować 2 metry odstępów od stolików - podkreślają wrocławscy restauratorzy. 

Oprócz obniżenia opłat za ogródki, czy wprowadzenia bezpłatnej strefy relaksu w maju, restauratorzy zostali zwolnieni z opłaty koncesyjnej.​

Raport z anteny 10.05, godz.10
Sonda
Czy wygrywamy z koronawirusem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE