Noc Muzeów Łódź

i

Autor: East News

Wydarzenia

Noc Muzeów w Łodzi zbliża się wielkimi krokami. To będzie wyjątkowe święto kultury!

2024-05-19 17:10

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się 18 maja późnym popołudniem. Na łodzian będą czekać wyjątkowe atrakcje, prezentacje i wystawy, a także możliwość zwiedzania miejsc niedostępnych na co dzień. Wydarzenie związane jest z Międzynarodowym Dniem Muzeów.

Noc Muzeów 2024. Będzie się działo!

18 maja odbędzie się Noc Muzeów. Data ta nie jest przypadkowa, bo właśnie wtedy wypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.

Zwiedzanie rozpocznie się późnym popołudniem i potrwa do około 1 w nocy. W tym czasie nie tylko będzie można zobaczyć za darmo wszystkie łódzkie muzea, ale również skorzystać z atrakcji, których na co dzień nie możemy zobaczyć. Dokąd warto się wybrać i co zobaczysz w poszczególnych miejscach?

  • Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Siedziba Główna, ul. Gdańska 13

Przymierzysz kopię munduru i broni, zagrasz w grę dotyczącą agentki AK – Haliny Kłąb, obejrzysz filmy poświęcone dziejom miasta "Losy Łodzi", wejdziesz do niedostępnego na co dzień karceru i zakupisz własnoręcznie wykonany nieśmiertelnik.

Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147

Zobaczysz wystawę "Zabrał ich ogień…", klatkę schodową spalonego budynku więziennego oraz wystawę "Skarby Muzeum" prezentującą najcenniejsze obiekty ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych (godz. 19:30), w tym fragment całunu z trumny Józefa Piłsudskiego. Dla chętnych – gra muzealna "Zwiedzanie to wyzwanie".

  • Fabryka Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10

Po dawnej fabryce maszyn i przyborów tkackich oprowadzą fabrykanci w strojach z epoki, zabierając cię w podróż do czasów Henryka Wagnera – ówczesnego właściciela budynku. W galerii HOLL będzie można obejrzeć zdjęcia Błażeja Górczyńskiego, który opowie o swojej pracy i sfotografuje chętnych. A dla wytrwałych niepowtarzalna okazja do wspólnego zagrania w Monopoly Łódź w rozmiarze XXL!

  • Muzeum Książki Artystycznej, ul. Sienkiewicza 82/84

Weźmiesz udział w warsztatach sitodruku i typografii oraz wykonasz nadruki na własnych (przyniesionych ze sobą) podkoszulkach, bluzach lub torbach z materiału (w godz. 14:00–1:00).

  • Kamienica Hilarego Majewskiego, ul. Włókiennicza 11

Obejrzysz pięknie zrewitalizowaną kamienicę Hilarego Majewskiego, czyli dom architekta miasta Łodzi, który służył za przestrzeń prywatną rodziny Majewskich oraz pracownię. Zobaczysz wystawę poświęconą roślinom "Sielanka. Co artyści uprawiają?". O godz. 18:00 będzie można wziąć udział w warsztacie Tomasza Sosnowskiego pt. "Nowa wizja komfortu".

  • Muzeum Mundurów Policyjnych Świata, ul. Włókiennicza 5

Będzie można zobaczyć umundurowanie policji i żandarmerii z całego świata – w tym 160 mundurów z ponad 70 państw – i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w czapkach i marynarkach.

  • Muzeum Fabryki,  Manufaktura, ul. Drewnowska 58

Spotkasz tu przewodników muzealnych w strojach stylizowanych na XIX w. Będą zarówno robotnicy, jak i sama fabrykancka para. Zobaczysz, jak pracują krosna i obejrzysz wystawę malarstwa Małgorzaty Kosiec.

  • Instytut Pamięci Narodowej, ul. Orzeszkowej 31/35

Tego dnia IPN zaplanował m.in. pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów, rozgrywki gier "Miś Wojtek", "Zwierzęca brygada" i "Cichociemni", wystawę "First to Fight. Polacy na frontach II wojny światowej" z quizem z nagrodami, grę edukacyjną "Łódź na starych fotografiach" oraz prezentacje grup rekonstrukcji historycznej.

  • Aquapark Fala, al. Unii Lubelskiej 4

Podczas wycieczki zwiedzisz podbasenie i dowiesz się m.in. jak powstaje słynny efekt fali i jak działają systemy filtracji wody a także zobaczysz teren na co dzień niedostępny dla klientów (obowiązują zapisy przez Facebook Aquaparku Fala).

  • Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, ul. Targowa 1/3

Zobaczysz wystawę stałą w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz wystawę „Kino Polonia”. W Kinie NCKF, w sali Odeon będą wyświetlane krótkometrażowe filmy. Bilety kosztują symboliczną 1 zł.

  • Akademickie Centrum Designu, Księży Młyn 13/15 

"Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł" - wystawa poświęconą współprojektowaniu i nadawaniu nowych znaczeń przedmiotowi codziennego użytku. "Space of the Water"- wystawa poświęconą cyrkulacji wody. "Przypadek? Nie sądzę" - wystawa o przypadku w projektowaniu komunikacji wizualnej.

  • Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282

"MIASTO-MODA-MASZYNA" - wystawa, która opowiada o Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy, o jej energii, dynamice i życiu codziennym mieszkańców. "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie" - wystawa ulokowaną w pięciu zabytkowych domach z różnych okresów, od końca XIX wieku po lata 80-te XX wieku i przekonasz się, jak dawniej mieszkali łodzianie i jak wyglądało życie wielokulturowej, włókienniczej Łodzi. Sala maszyn w ruchu - przybliża klimat tkalni w dużej łódzkiej fabryce włókienniczej. Co pół godziny odbywa się tu pokaz pracujących krosien. "Tak pracuje tkanina" - wystawa prezentującą prace najbardziej znanych polskich artystów tworzących w medium tkaniny.

Pełny program Łódzkiej Nocy Muzeów możecie znaleźć TUTAJ.

Tak zmienił się Filip Lato od The Voice of Poland. Teraz daje czadu w programie Polsatu!
Sonda
Wybierasz się na Noc Muzeów 2024?