Włoch z małpią ospą, COVID i HIV. To pierwszy taki przypadek na świecie

2022-08-25 16:00
Włoch z małpią ospą, COVID i HIV. To pierwszy taki przypadek na świecie
Autor: Rost9/easyfotostock/Eastnews

36-letni Włoch to pierwsza osoba na świecie, która w tym samym czasie uzyskała pozytywne wyniki testów na małpią ospę, HIV i COVID-19. Mężczyzna odczuwał dziwne dolegliwości tuż po powrocie z urlopu i zgłosił się do lekarza. Później zaczął się koszmar.

O tym dziwnym przypadku poinformowało czasopismo medyczne "Journal of Infection". Dziewięć dni po powrocie z wypoczynku z Hiszpanii, 36-latek zaczął skarżyć się na zmęczenie, gorączkę i ból gardła. Okazało się, że miał COVID-19, co wykazał wykonany test.

Dzień później jego stan się pogorszył. Na ciele mężczyzny zaczęły bowiem pojawiać się małe pęcherzyki otoczone wysypką, które pokryły znaczny obszar jego skóry. Gdy pęcherzyki przekształciły się w krosty, Włoch udał się na oddział ratunkowy szpitala uniwersyteckiego San Marco w Katanii we Włoszech.

Okazało się, że to małpia ospa. Następnie przebadano go też na choroby przenoszone drogę płciową. Test wykazał że ma wirusa HIV.

Na szczęście mężczyzna bardzo szybko pozbył się COVID-19 i małpiej ospy. Wtedy też został wypisany ze szpitala.

"Ten przypadek pokazuje, w jaki sposób objawy małpiej ospy i COVID-19 mogą się nakładać, i potwierdza, że ​​w przypadku koinfekcji, wywiad chorobowy ma kluczowe znaczenie dla postawienia prawidłowej diagnozy" – powiedzieli lekarze ze szpitala w Katanii.

Od maja 2022 roku na całym świecie odnotowano prawie 32 tys. przypadków małpiej ospy. Od początku pandemii liczba wykrytych przypadków zakażeń COVID-19 wynosi blisko 600 mln.

Źródło: Daily Mail

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE