Widzisz osobę leżącą w upale na przystanku czy chodniku? Nie przechodź obojętnie

i

Autor: pixabay.com

Widzisz osobę leżącą w upale na przystanku czy chodniku? Nie przechodź obojętnie

2021-06-21 22:37

Upały w ostatnich dniach doskwierają nam wszystkim. Co jednak z tymi, którzy nie mają się gdzie przed nimi schronić i jak możemy im pomóc? Co powinniśmy zrobić, gdy zobaczymy osobę leżącą w upale? Na te i inne pytania odpowiadają policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariusze apelują, byśmy szczególnie w tak upalne dni, gdy zauważymy leżącą na przystanku, chodniku czy w jakimkolwiek innym miejscu osobę, nie przechodzili koło niej obojętnie.

- Upewnijmy się, że nic się jej nie stało. Postarajmy się nawiązać z nią kontakt, porozmawiać. Może być, tak że osoba ta straciła przytomność z powodu udaru cieplnego lub choroby. Jeśli nie uda się nam nawiązać kontaktu, wówczas trzeba natychmiast zadzwonić pod numer 112 - mówi Krzysztof Marcjan z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

W sytuacji, gdy jest nieprzytomna, oprócz zawiadomienia służb, warto samemu podjąć działanie. Możemy poprosić też inne osoby, znajdujące się w pobliżu. Warto w takiej sytuacji wdrożyć podstawowe elementy pierwszej pomocy takie jak udrożnienie dróg oddechowych, a możemy uratować komuś w ten sposób życie.

A jak sprawdzić czy taka osoba oddycha? I co zrobić, gdy oddechu nie wyczujemy?

- W tym celu popatrzmy czy unosi się jej klatka piersiowa, czy słychać wydychane powietrze. Jeśli nie oddycha, wówczas przystąpmy do wykonywania ucisków na środku klatki piersiowej, w tempie 100-120 ucisków na minutę - tłumaczy Krzysztof Marcjan. - Tzw. metoda "usta-usta" nie jest wymagana, jeśli nie mamy takiej możliwości - wystarczą same odpowiednio wykonane uciski - dodaje.

Jeśli leżący człowiek jest nietrzeźwy również należy zareagować - Osoba pod znacznym wpływem alkoholu jest zagrożona nie tylko ze względów zdrowotnych, ale może również paść ofiarą przestępstwa. Dlatego i w tym przypadku należy wybrać numer 112, gdzie operator przyjmie zgłoszenie i skieruje na miejsce patrol policji lub straży miejskiej - podkreśla Marcjan.

Pamiętajmy, że strach odczuwa każdy, jednak najgorszym rozwiązaniem jest brak jakiejkolwiek reakcji. Kiedyś to my możemy znaleźć się w podobnej sytuacji i z pewnością wolelibyśmy, by ktoś nam pomógł.

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."