Ten enzym pozwoli na stworzenie leku na koronawirusa? Odkrycie wrocławskich naukowców!

2020-03-17 8:22

Zespół pod przewodnictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej zajmuje się enzymem, który jest główną proteazą odpowiedzialną za "dojrzewanie" wirusa. - Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz - mówi.

Badany enzym jest tutaj kluczowym elementem.

- Bo jeżeli stworzymy związki, które zatrzymają jego działanie to oczywiście będziemy w stanie powstrzymać rozwijanie się wirusa. To jest kandydat na świetny cel medyczny - wyjaśnia prof. Marcin Drąg.

Zespół zdecydował się od razu udostępnić wyniki swoich badań.

- Ze względu na ich bardzo dużą wagę, gdyż mogą być praktycznie natychmiast wykorzystane. Do tworzenia szybkich testów diagnostycznych, poszukiwania kandydatów na leki, ale także do obecnych badań przesiewowych, przy poszukiwaniu leków - dodaje prof. Drąg.

Po ukazaniu się tej informacji do zespołu wpłynęło wiele propozycji nawiązania współpracy.

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej prowadzą badania z prof. Hilgenfeldem z University of Lübeck. prof. Hilgenfeld to bardzo znany w Niemczech wirusolog, który od dawna współpracuje z naukowcami z Wrocławia. Proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bliźniaczo podobna do wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą również pracował prof. Hilgenfeld.

Koronawirus w Polsce - RAPORT
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE