Tramwaj zwany ogrzewaniem

i

Autor: Fot. MPK

We Wrocławiu powstał tramwaj dla bezdomnych

2021-02-15 12:03

Na torze odstawczym przy Mostach Mieszczańskich we Wrocławiu stanął tramwaj zwany ogrzewaniem. Osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą znaleźć w nim schronienie przed mrozem. Na każdego czeka tam ciepły posiłek i gorąca herbata.

„Tramwaj zwany ogrzewaniem”, inaczej StreetTram, staął w piątek 19 lutego. Będzie tam codziennie w godzinach od 20:30 do 6:00 przez tydzień, aż do godziny 6 rano w piątek (19.02). Pomysłodawcy zapewniają, że mimo iż planowo korzystanie z tramwaju możliwe będzie przez tydzień, to akcja może zostać przedłużona, jeśli mrozy nie ustąpią, a jego działanie będzie cały czas potrzebne.

– Od ponad roku po wrocławskich ulicach w zimowych miesiącach krąży Streetbus, wspierający osoby potrzebujące takiej pomoc. Wiemy jak potrzebna była to inicjatywa, bo każdego tygodnia korzysta z niego 600-700 podopiecznych. Aktualnie mierzymy się z najmroźniejszą od lat zimą, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu działań pomocowych - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Wnętrze tramwaju zostało przygotowane w taki sposób, aby wydawanie posiłków było zgodne z obostrzeniami sanitarnymi. Wydzielona została strefa wydawania posiłków, która ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno osobom w kryzysie bezdomności, jak i pracownikom.

– Dzięki naszemu tramwajowi, osoby które w innej sytuacji musiałyby szukać schronienia na ulicy, mogą teraz osłonić się przed mrozem w ogrzewanym wagonie - podkreśla prezes MPK Krzysztof Balawejder.

Inicjatywa organizowana jest dzięki współpracy MPK Wrocław, Wydziału Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Fundacji Homo Sacer.

– W okresie niskich temperatur dostęp do placówek pomocowych bywa utrudniony. Tramwaj jest alternatywną formą pomocy w duchu redukcji szkód, która ma sprawić, że osoby w kryzysie bezdomności nie będą spały w piwnicach czy w pustostanach – tłumaczy Andrzej Ptak z Fundacji Homo Sacer.

ESKA XD #015

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE