Trzebnica: Mieszkańcy idą na cmentarze, ale nie w dzień Wszystkich Świętych [POSŁUCHAJ]

2020-10-26 16:53
Na trzebnickim cmentarzu parafialnym widać, jak wiele osób odwiedziło już groby swoich bliskich
Autor: Sebastian Stelmach Skorzystaj z lokalizatora grobów

Trzebniczanie pójdą na cmentarze, ale niekoniecznie w niedzielę, 1listopada. To najczęściej padająca odpowiedź, którą słyszałem od mieszkańców Trzebnicy. Zdarzają się jednak osoby, które cmentarze odwiedzą właśnie tego dnia.

- W sobotę i niedzielę za dużo ludzi będzie, dlatego umówiłam się z mężem, że idziemy w piątek - mówi pani Anna.

- Idę 1 listopada z całą rodziną, pełną chmarą, nie mam żadnych obaw związanych z tą wizytą - przekonuje pani Katarzyna.

- Nabożeństw nie ma, więc można iść na cmentarz w odpowiednim dla siebie w czasie. Ja pójdę w tygodniu, a w niedzielę zostanę w domu - dodaje pani Marianna.

O rozsądne planowanie wizyt na cmentarzach apeluje też proboszcz trzebnickiej bazyliki.

- W tych dniach musimy być uwrażliwieni na nasze bezpieczeństwo i nasze zdrowie. Dlatego też nie organizuję w tym roku żadnych nabożeństw na cmentarzu. Msza Święta została przeniesiona do bazyliki na godzinę 16:00. Dodatkowo apelowałem, abyśmy rozłożyli wizyty na cmentarzach na cały listopad - mówi ks. Piotr Filas, proboszcz trzebnickiej bazyliki.

Osoby, które zdecydują się na wizytę na cmentarzach 1 lub 2 listopada, będą mogły wspomóc wyjątkową zbiórkę. Na obu trzebnickich cmentarzach będą zbierane środki na budowę pomnika Dziecka Nienarodzonego. To inicjatywa mieszkańców Trzebnicy, którą wspiera proboszcz bazyliki.

- Ta trauma, ten ból, pozostaje na lata w rodzinach, które utraciły dziecko. Ten pomnik pozwoli nam na symboliczne pożegnanie się z dzieckiem, które odeszło. Kilka tygodni temu rozpoczęła się już budowa tego pomnika, a podczas Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego będzie można podejść do wolontariuszy i wrzucić datek na ten cel - dodaje ks. Piotr Filas.

Niepewność związana z Dniem Wszystkich Świętych odbija się także na kwiaciarniach, dla których listopad zazwyczaj był bardzo dochodowym okresem.

- Troszeczkę jest więcej ludzi na tydzień przed, gdy jest pogoda, ale nie wiemy, co będzie dalej - mówi pani Mariola.

- Więcej ludzi się boi, będą chodzić trochę przed Wszystkich Świętych, trochę po. Odbija się to na naszej sprzedaży, mamy w tej chwili o połowę zamówień mniej niż przed rokiem. Ludzie cały czas się wahają, nie wiedzą, czy cmentarze będą otwarte, czy też nie - dodaje pani Anita.

Posłuchaj: Dzień Wszystkich Świętych w Trzebnicy
Grób dziecięcego aktora Hollywood. Tak pochowane są zagraniczne gwiazdy. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE