Solpol już niedługo zostanie zrównany z ziemią. Wiemy, co tam powstanie!

2022-08-26 9:10
Solpol
Autor: Marcin Czechowicz / Archiwum Murator PINK NOT DEAD Postmodernizm na świecie przeżywa renesans: doceniany na wystawach i w albumach, chroniony w rejestrach. Polski Solpol, punkt zwrotny w historii architektury, symbol transformacji, idzie do rozbiórki

Solpol, znany dom towarowy wybudowany na początku lat 90-tych w stylu postmodernistycznym już niebawem zostanie doszczętnie zburzony. Pomimo argumentów znanych architektów w Polsce dotyczących objęcia go ochroną konserwatorską, budynku nie udało się uratować. Rozbiórka zakończy się we wrześniu. Obecny właściciel nieruchomości – firma, której współzałożycielem jest miliarder z rodziny Kulczyków – poinformował już lokalne media, co zamierza zbudować w jego miejscu.

Pomimo długiej walki Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia o wpisanie Solpolu do rejestracji zabytków i jednocześnie nadania mu ochrony przed decyzją rozbiórkową, budynek już niedługo zniknie z powierzchni ziemi. We wrześniu  w miejscu legendarnego Solpolu zobaczymy puste miejsce. Obecnym właścicielem jest firma Noho Investment z Krakowa. Prezes Rafał Kula informuje, że wyburzanie zakończy się już niebawem oraz zdradza plany.

Spekulacje opierają się na projektach deweloperskich z Krakowa (Dolnych Młynów i Młyny Mogilska) oraz Katowic (Nadgórników 14).

- W nowej inwestycji powstanie budynek mieszkalny z usługami. Część usługowa na parterze, przestrzeń mieszkalna na wyższych kondygnacjach. Będzie to pierwsza taka inwestycja, o takim standardzie we Wrocławiu - powiedział portalowi www.wroclaw.pl.

Inwestycja Dolne Młyny to m.in. mieszkania, prywatna sala kinowa, sala fitness, sauna i pokój klubowy. W Młynach Mogilska oprócz apartamentów zaprojektowano np. biuro z czytelnią, salę kinową, pokój majsterkowicza, a nawet myjnię dla psów.

Budynek mieszkalny z usługami przy ul. Świdnickiej będzie pierwszą inwestycją spółki Noho Invesment we Wrocławiu. Założycielami tej firmy są Rafał Kula i Sebastian Kulczyk.

Quiz. Najbardziej luksusowe marki na świecie

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. W jakim włoskim mieście powstała marka Gucci?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE