Rurki z kremem na Manhattanie. Już niedługo święto osiedla Plac Grunwaldzki

2021-05-20 16:57
Rurki z kremem na Manhattanie. Już niedługo święto osiedla Plac Grunwaldzki
Autor: Marta Sobala

Fundacja Ładne Historie wraz z partnerstwem „Nasz Grunwald” zaprasza na święto osiedla Plac Grunwaldzki. W ramach obchodów trzydziestej rocznicy otwarcia kultowego namiotu Goliat będzie można m.in. spróbować legendarnych rurek z kremem. W programie wydarzenia m.in. warsztaty z budowania gniazd dla ptaków, spacery historyczne i nauka o drzewach oraz koncert Michała Zygmunta. Pojawi się również mobilna księgarnia Tajnych Kompletów.

Plac Grunwaldzki 30 lat później

W 1991 roku, w miejscu aktualnie funkcjonującego Pasażu Grunwaldzkiego, powstał namiot cyrkowy o średnicy 55 metrów. Nazywany popularnie Balonem mieścił 175 stoisk handlowych. Można tu było kupić warzywa i owoce, ale także ubrania, biżuterię czy kasety magnetofonowe. Goliat szybko stał się miejscem spotkań tej części Wrocławia. 30 lat później Fundacja Ładne Historie wraca wspomnieniami do symbolu Grunwaldu i zaprasza na święto osiedla.

– W ramach lokalnego partnerstwa „Nasz Grunwald” współtworzymy pierwszą akcję zrzeszającą wszystkich, których łączy więź z okolicami Placu Grunwaldzkiego. Sąsiedzkie relacje utrudniła pandemia. To dobry moment, by na gruncie historycznych wspomnień aktywnie i międzypokoleniowo odkryć bogactwo osiedla – mówi Krzysztof Bielaszka z Fundacji Ładne Historie.

Rurki z kremem i święto ulicy Benedykta Polaka

Święto osiedla rozpocznie się 28 maja – w wybranych punktach gastronomicznych pojawią się legendarne rurki z kremem. Trzeba będzie ich poszukać – w kawiarniach i wybranych punktach na placu Grunwaldzkim czekać będą mapki z dokładnymi lokalizacjami. Tego samego dnia w Studiu Zakwas odbędą się warsztaty budowania gniazd dla ptaków. 29 maja to święto ulicy i jej patrona, Benedykta Polaka, pierwszego polskiego podróżnika – z tej okazji odbędzie się edukacyjny spacer połączony z grą uliczną i warsztatami plastycznymi dla najmłodszych. Kolejny weekend, a więc 5 czerwca, to dni otwarte w Odra Centrum – nietypowym domu na wodzie z klimatyczną kawiarnią na dachu.

Czerwcowe spacery z przewodnikiem

W każdą czerwcową sobotę na mieszkańców i odwiedzających osiedle Plac Grunwaldzki czeka spacer z przewodnikiem. Maciej Wlazło, autor popularnego bloga „Beard of Breslau”, oprowadzi śladami poniemieckiego liternictwa, zaś o historii Placu Grunwaldzkiego opowiadać będzie Szymon Maraszewski, jeden z najbardziej cenionych miejskich przewodników po Wrocławiu. Wycieczkę do przeszłości będzie można odbyć również za sprawą wystawy, którą od 26 czerwca będzie można obejrzeć w Pasażu Grunwaldzkim.

Sąsiedzki piknik na finał

Finał osiedlowego święta zaplanowano na 3 lipca – przy skwerze imienia Ireny Sendlerowej, naprzeciwko przystanku tramwajowego „Kliniki”, odbędzie się piknik sąsiedzki. Wydarzenie rozpocznie się spacerem dendrologicznym z Robertem Sobolewskim – współautorem Leksykonu Zieleni Wrocławia i edukatorem promującym wiedzę na temat drzew Dolnego Śląska. Podczas pikniku będzie można wziąć udział w rodzinnych zajęciach z budowania latawców i budek dla ptaków, obejrzeć mistrzowski pokaz toczenia na kole, a oprócz pokazów baniek na osiedlu pojawi się mobilna księgarnia Tajnych Kompletów. Piknik zakończy się koncertowo: Michał Zygmunt w projekcie Odra Sound Design za pomocą zarejestrowanych dźwięków natury i ambientowej barwy gitary, zaprezentuje intymny świat dzikiej przyrody żyjącej w otoczeniu najważniejszej we Wrocławiu rzeki. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – na niektóre warsztaty lub spacery obowiązują zapisy.

Święto osiedla jest pierwszym z działań zawiązanego w grudniu 2020 roku partnerstwa osiedlowego „Nasz Grunwald” – sąsiedzkiej inicjatywy wzmacniania potencjału osiedla Plac Grunwaldzki. Szczegóły dotyczące zbliżających się wydarzeń znajdziemy na stronie organizatora.

Wydarzenie rozpocznie się 28 maja i potrwa do 3 lipca.

Raport z Anteny 20.05
Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE