Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Estońska Straż Graniczna odmawia im wjazdu do kraju!

2022-09-29 12:13
Rosjanie uciekają przed mobilizacją. Estońska Straż Graniczna odmawia im wjazdu do kraju!
Autor: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Wzrasta liczba ukraińskich uchodźców uciekających z okupowanego przez Rosję Krymu. Na estońsko-rosyjskiej granicy odmawia się wjazdu uciekającym przed mobilizacją Rosjanom - poinformowała Rada Policji i Straży Granicznej (PPA).

"W ciągu ostatnich 24 godzin przez przejścia graniczne w miastach Luhamaa i Koidula do Estonii przybyło 460 Ukraińców. Nowym trendem jest to, że przybywa więcej uchodźców z Krymu, którzy uciekają przed mobilizacją" - powiedział w środę Peter Maran, dowódca południowo-wschodnich przejść granicznych Estonii.

"Wjazdu do kraju odmówiliśmy wielu Rosjanom, z których część to turyści. Inni uciekają przed mobilizacją. Niektórzy przyjeżdżają z wizami turystycznymi, jednak w trakcie rozmowy na jaw wychodzą inne cele przyjazdu" - przyznał Maran. "Są też obywatele rosyjscy, którzy twierdzą, że uciekają przed wojną na Ukrainie. Mają przy sobie jakieś ukraińskie dokumenty, ale później okazuje się, że już od dawna są mieszkańcami Rosji i dlatego nie mogą być traktowani jako uchodźcy wojenni" - dodał.

Czytaj także: NIE dla "referendów" na okupowanych ziemiach Ukrainy. Rosjanie protestują we Wrocławiu

Ponad 35 tys. Ukraińców wystosowało dotychczas wniosek o azyl w Estonii. Wspólnie z władzami Litwy i Łotwy ministerstwo spraw zagranicznych Estonii - w odpowiedzi na ogłoszenie w Rosji częściowej mobilizacji - zapewniło, że państwo nie będzie udzielać azylu obywatelom rosyjskim uciekającym przed powołaniem do wojska.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Jakie to państwo? Czy jedna podpowiedź wystarczy Ci, by zdobyć komplet?

Pytanie 1 z 15
Jakie państwo jest nazywane "krajem Tulipanów"?
EXPRESS BIEDRZYCKIEJ Czy Putin użyje broni jądrowej? Ekspert mówi, co może nas czekać
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE