NIE dla "referendów" na okupowanych ziemiach Ukrainy. Rosjanie protestują we Wrocławiu

2022-09-28 20:54
Rosjanie protestują we Wrocławiu
Autor: Aleksander Hutyra

W środę na wrocławskim rynku odbył się spektakl poświęcony „referendom” na okupowanych terenach Ukrainy, mobilizacji w Rosji i wojnie rozpętanej przez Rosję w Ukrainie. Przebywający we Wrocławiu Rosjanie okazują w ten sposób sprzeciw wobec działań Wladimira Putina.

Mobilizacja w Rosji

21 września prezydent Rosji ogłosił częściową mobilizację na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu. Działania te powszechnie nazywane są "mogilizacją", bowiem na wojnę i pewną śmierć zabierani są wszyscy ludzie, do których są w stanie dotrzeć państwowe służby – ojcowie wielu dzieci, jedyni żywiciele rodzin, a nawet kobiety – bez względu na ich wiek i stan zdrowia.

Protesty przeciwko mobilizacji

Po decyzji Putina w wielu miastach Rosji wybuchły protesty. Odnotowywane są ataki m.in. na komisariaty wojskowe, wojskowe komendy uzupełnień i budynki administracji państwowej. Wielu Rosjan w związku z decyzją Putina o mobilizacji ucieka również z kraju.

Na okupowanych ziemiach Ukrainy, w obwodach ługańskim, donieckim, chersońskim i zaporoskim odbyły się tak zwane referenda – zaaranżowana przez Kreml, sfingowana procedura fałszowania opinii publicznej z ustalonym z góry wynikiem. Teraz Putin chce uznać te regiony za należące do Federacji Rosyjskiej.

Mieszkający we Wrocławiu Rosjanie także wyrażają swoją, delikatnie mówiąc - dezaprobatę w stosunku do działań Putina.

- Dobrze, że takie akcja jak ta się odbywają, bo przypominają nam o tym, co dzieje się za wschodnią granicą, w momencie gdy zaczynamy już być coraz bardziej obojętni wobec wojny - mówi jeden z uczestników.

Od czasu wybuchu wojny, do Polski przyjechało ponad 6 mln uchodźców z Ukrainy.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE