Remont Wzgórza Partyzantów trwa w najlepsze. Trafiono na niezwykłe odkrycie! [ZDJĘCIA]

2022-11-03 10:01

Na Wzgórzu Partyzantów wciąż trwają prace remontowe. To historyczne miejsce, po latach niebytu, ma ponownie cieszyć oko mieszkańców Wrocławia i turystów. Bastion Sakwowy, jak inaczej nazywane jest to miejsce, poddany został już poddany procesowi rewaloryzacji. Niedawno wykonawcy trafili na niezwykłe odkrycie.

Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu to miejsce, które od lat czeka na modernizację. Nie da się ukryć, że ma ogromny potencjał. Do tej pory brakowało wciąż pieniędzy na jego remont. Miasto jednak ostatecznie otrzymało blisko 19 mln złotych z rządowego programu Polski Ład. Po latach niebytu Bastion Sawkowy odzyska więc swój dawny blask. Tymczasem wykonawcy trafili na wyjątkowe odkrycie.

Podczas prac rewaloryzacyjnych w pawilonie perystylowym - tu gdzie była Reduta - odkryli nieckę dawnej fontanny, która znajdowała się w tym miejscu blisko 150 lat temu. Pod czułym okiem archeologa została starannie oczyszczona. Zachowały się nawet żeliwne elementy rur doprowadzające wodę. 

Jak czytamy na profilu Facebooka Inwestycje we Wrocławiu, niecka pierwotnie była ceglana potem wypełniono ja zaprawą cementowo-wapienną, a do uszczelnienia użyto prawdopodobnie szkła wodnego.

Niestety, jak czytamy, nie ma dobrej dokumentacji historycznej bastionu ufundowanego przez Adolfa Liebicha, ale wszystko wskazuje na to, że fontanna została wybudowana w 1866 roku, czyli w momencie powstawania obiektu. Pawilon wówczas nie miał dachu ani kolumn, dopiero potem w ramach przebudowy powstały świetliki, a następnie wybudowano dach oraz m.in. charakterystyczne kolumny go podtrzymujące.

Decyzją miejskich służb konserwatorskich obiekt ten zostanie zachowany. Teraz to projektant musi zastanowić się w jaki sposób można go wyeksponować.

Fatalny wypadek w Lublinie. Wszystko się nagrało!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE