Samorządowcy podpisali list intencyjny ws. powstania Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej

i

Autor: Sebastian Stelmach Samorządowcy podpisali list intencyjny ws. powstania Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej

Ponad 400 kilometrów ścieżek rowerowych w 3 lata. Rusza Dolnośląska Autostrada Rowerowa

2020-09-15 17:45

Ponad 400 kilometrów nowych ścieżek rowerowych ma powstać w ciągu trzech lat na Dolnym Śląsku. Samorządy z całego regionu przystępują do projektu Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. We wtorek w Rudzie Sułowskiej podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Planowany przebieg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej

i

Autor: UMWD Planowany przebieg Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej

Plan 37 samorządów zakłada połączenie już istniejących ścieżek tzw. autostradą rowerową.

- Chcemy wybudować ponad 420 km dróg i ścieżek rowerowych. Połączyć je z już istniejącymi, nie tylko w regionie, ale z sąsiednimi województwami czy drogami rowerowymi w Niemczech - mówi marszałek województwa Cezary Przybylski.

Nowe ścieżki powstaną m.in. w gminie Wołów.

- Nasza gmina potrzebuje połączyć się m.in. z gminami, z którymi rozpoczynaliśmy projekt budowy ścieżek rowerowych, czyli z Prusicami i dalej ze Żmigrodem czy Miliczem. A także w drugą stronę, dzięki czemu klasztor w Lubiążu nie będzie końcówką trasy, lecz miejscem przelotowym o co od początku mi chodziło - dodaje burmistrz Wołowa Dariusz Chmura.

Niektóre elementy rowerowej autostrady już powstają, m.in. w gminie Ścinawa.

- Na odcinku Ścinawa-Prochowice mamy wykonane 12 km ścieżki rowerowej, kończymy projekt odcinka z Wielowsi do Prochowic i to będzie łącznie 18 km. Dodatkowo częściowo jest wykonany fragment na wałach nad Kaczawą na trasie z Prochowic do Lubiąża i dalej w kierunku gminy Wołów - mówi Dariusz Stasiak z Urzędu Gminy w Ścinawie.

Inwestycje samorządów mają być finansowane ze środków Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych oraz środków unijnych. Wartość projektu to blisko 300 milionów zł.

W Krakowie będzie można wypożyczyć elektryczne rowery
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE