Perseidy w sierpniu 2022. Gdzie oglądać noc spadających gwiazd na Dolnym Śląsku?

2022-08-11 10:50
Perseidy 2022
Autor: Canva

Wielbiciele kosmicznych zjawisk zdecydowanie czekają z niecierpliwością na moment, aż wreszcie ponownie będzie można zobaczyć Perseidy. Widok spadających gwiazd to za każdym razem niesamowite przeżycie. Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć Perseidy w województwie dolnośląskim? Sprawdźcie poniżej.

Perseidy nad Polską w sierpniu. Noc spadających gwiazd pojawi się na pewno. To niepowtarzalna okazja do obserwacji niecodziennych zjawisk kosmicznych w 2022 roku. Perseidy będą dobrze widoczne z wielu miejsc w całej Polsce. Gdzie i kiedy będzie można zaobserwować je w województwie dolnośląskim? Wszyscy zadajemy sobie to pytanie. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić. Już niedługo jedyna taka noc w roku!

Perseidy nad Polską 12 i 13 sierpnia. Gdzie będzie można je zobaczyć w województwie dolnośląskim?

Perseidy najlepiej widoczne będą 12 i 13 sierpnia. To właśnie wtedy pojawia się ich największa liczba. Spadające gwiazdy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest aktywny każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. Przez większość lata możemy więc zauważyć je na tle czarnego nieba. Rój swoją nazwę wziął od gwiazdy Eta Persei - to w jej okolicy znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum.

W noc spadających gwiazd idealnie wpisują się góry. A tych na Dolnym Śląsku nie brakuje. Jeżeli chcecie zobaczyć rój Perseidów warto wybrać się w Karkonosze czy Izery. W stacji Turystycznej Orle w Szklarskiej Porębie 12 i 13 sierpnia organizowane jest specjalne wydarzenie z tej okazji. Można też wybrać się do Chatki Górzystów. Niezawodna może się też okazać Kotlina Jeleniogórska.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE