Perseidy 2022. Gdzie oglądać noc spadających gwiazd w Warszawie?

2022-08-11 15:22
Spadające gwiazdy
Autor: pixabay.com Spadające gwiazdy

12 i 13 sierpnia wypada maksimum meteorów z roju Perseid. To doskonała okazja do wspólnych obserwacji nocnego nieba! Gdzie na terenie Warszawy będzie można podziwiać noc spadających gwiazd? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Perseidy 2022 - maksimum aktywności roju wypada 12 i 13 sierpnia. Na te dni czekają wielbiciele i wielbicielki astronomii z całej Polski. Widowisko bez wątpienia będą chciały podziwiać także osoby z Warszawy. Ci, którzy nie będą mogli wyjechać w miejsce oddalone od świateł miasta, nie muszą rozpaczać. W stolicy odbędą się bowiem dwa wydarzenia dla mieszkańców i mieszkanek zamierzających oglądać Perseidy w sierpniu. Oprócz niezwykłych widoków, liczyć będą mogli na ciekawe prelekcje i wspaniałą atmosferę wspólnych obserwacji astronomicznych. Sprawdźcie, gdzie w Warszawie oglądać deszcz spadających gwiazdy.

Zobacz też: Spadające gwiazdy 2022 - KALENDARZ nocy meteorów

Tłumy warszawiaków żegnają "Paulinkę" z Powstania. Pogrzeb Anny Jakubowskiej

Co to są Perseidy?

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest aktywny każdego roku między 17 lipca a 24 sierpnia. Przez większość lata możemy więc zauważyć je na tle czarnego nieba. Rój swoją nazwę wziął od gwiazdy Eta Persei - to w jej okolicy znajduje się jego radiant (miejsce, z którego meteory zdają się wylatywać). Najwięcej obiektów na godzinę (ZHR) można zaobserwować w dzień maksimum.

Perseidy 2022 w Centrum Nauki Kopernik

Jak co roku, na wspólne obserwacje w noc spadających gwiazd zaprasza Centrum Nauki Kopernik. Wydarzenie zaplanowano na piątek, 12 sierpnia o godzinie 21:00. Na uczestników czeka nie tylko patrzenie w niebo. Astronomowie z Kopernika opowiedzą o meteorach i gwiazdach oraz pomogą odnaleźć ciekawe obiekty na firmamencie. Dla stworzenia jak najkorzystniejszych warunków, światła i iluminacje w pobliżu zostaną wygaszone.

Pawilon Edukacyjny Kamień zaprasza na noc spadających gwiazd 

Na Perseidy 2022 w Warszawie zaprasza też Pawilon Edukacyjny Kamień zlokalizowany nad Wisłą na Golędzinowie. To wydarzenie zaplanowano na sobotę, 13 sierpnia. Start o 20:30. Organizatorzy zachęcają, by wraz z innymi położyć się na golędzinowskiej łące i przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki zanurzyć się w głębię rozgwieżdżonego nieba. Obserwacje spadających gwiazd poprzedzi prelekcja nagraną głosem Bartosza Wejmana. W razie niesprzyjającej pogody, uczestnicy i uczestniczki obejrzą zaś pokaz filmowy we wnętrzu pawilonu. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE