Straż miejska w 2020 roku: Będzie patrol rowerowy [AUDIO]

2020-03-06 7:00
Czym zajmuje się straż miejska? Opublikowany raport wskazuje jasno
Autor: Flickr/Zdjęcie poglądowe

Za nami otwarcie całodobowego posterunku w rynku, a na horyzoncie 4 nowe radiowozy i patrol rowerowy. W jaki sposób Straż Miejska będzie dbać o nasze bezpieczeństwo w 2020 roku?

Wrocławscy strażnicy miejscy przeprowadzają ponad 100 tysięcy interwencji rocznie. Nie tylko dbają o bezpieczeństwo, pomagają też w walce o czystsze powietrze. 2019 rok był dla wrocławskiej Straży Miejskiej wyjątkowo intensywny. W połowie roku 2019 pod adresem Sukiennice 12 uruchomiono całodobowy posterunek Straży Miejskiej. Korzystają z niego przede wszystkim strażnicy z patroli, które pracują w ścisłym centrum miasta.

W październiku 2019 r. strażnicy przenieśli się do nowej siedziby przy ulicy Na Grobli 14/16. Służby przejęły budynki zajmowane wcześniej przez dyrekcję MPWiK. W dawnej portierni działa całodobowy Punkt Przyjmowania Interesantów z recepcją, poczekalnią oraz pomieszczeniami służącymi do prowadzenia czynności w sprawach o wykroczenia.

- Najczęściej interwencje dotyczą niestosowania się do znaków drogowych, ale także ekologia: spalanie odpadów, zanieczyszczanie powietrza - mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu.

W rozpoznaniu szkodliwego dymu pomagają drony z kamerami termowizyjnymi i głowicami do badania zawartości dymu. W tym roku pojawią się 4 nowe radiowozy, nowe mundury i patrol rowerowy.

- Patrol rowerowy, czyli dotarcie do osiedli i bycie bliżej mieszkańców, ale także kontrola dróg rowerowych, których w naszym mieście jest coraz więcej - dodaje Forysiak.

Niedawno Straż Miejska otrzymała samochód z systemem monitoringu mobilnego. To bardzo nowoczesne rozwiązanie będzie służyło zarówno do działań prewencyjnych, jak i ujawniania zdarzeń o charakterze przestępczym lub chuligańskim. Możliwe będzie wykorzystanie go jako polowego posterunku obserwacyjnego, zarówno przy ujawnianiu sprawców dzikich wysypisk śmieci, niszczenia elewacji budynków, zakłóceń porządku, wykroczeń drogowych, a także przy imprezach masowych lub zgromadzeniach.

Właśnie został ogłoszony przetarg na zakup 4 nowych radiowozów dla strażników – 3 do służby patrolowej oraz 1 przystosowanego do przewozu osób ujętych. W 2020 roku strażnicy miejscy będą się prezentować w nowych mundurach.

Posłuchaj więcej na temat nowości w Straży Miejskiej Wrocławia:
ESKA Top 5 odc. 110
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE