Palisz? Sprawdź, czy jesteś bardziej narażony na koronawirusa

2020-11-19 7:03 Kinga Czernichowska
Palisz? Sprawdź, czy jesteś bardziej narażony na koronawirusa
Autor: Pixabay.com Palisz? Sprawdź, czy jesteś bardziej narażony na koronawirusa

Palisz? Okazuje się, że możesz być bardziej narażony na koronawirusa, a jeżeli go już złapiesz, przebieg choroby może być ciężki. Do takich wniosków doszli naukowcy z Eli and Edythe BoarPaled Center of Regenerative Medicine and Stem Cell Research at UCLA.

Warto dodać, że palenie papierosów nigdy nie miało pozytywnego wpływu na płuca. Na opakowaniach papierosów jest nawet napisane: "Palenie może powodować raka płuc". To jednak wielu palaczom nie przeszkadza, a zresztą uwolnienie się od nałogu wcale nie jest takie łatwe.

Dlatego jak można się domyślać, tak i w przypadku koronawirusa, który atakuje właśnie płuca, palacze nie mają łatwo. Zespół naukowców pod kierunkiem dr Brigitte Gomperts sprawdził, co dzieje się z płucami palacza, gdy jego organizm jest zainfekowany przez koronawirusa.

Palenie a koronawirus. Jaki wpływ mają papierosy?

Jakie były wnioski naukowców? Okazało się, że w przypadku palacza w wyniku blokowania aktywności białek układu odpornościowego zwanych interferonami przebieg COVID-19 był poważniejszy. To właśnie owe interferony odgrywają olbrzymią rolę w reakcjach immunologicznych. Tymczasem dym papierosowy zmniejsza reaktywność interferonu w drogach oddechowych.

Może to kolejny powód, dla którego warto rzucić palenie?

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Koronawirus instrukcja postępowania