Pałac w Goszczu odzyska swój dawny blask! Będzie można przenieść się do 1755 roku za pomocą VR

i

Autor: Facebook Pałac Goszcz Pałac w Goszczu odzyska swój dawny blask! Będzie można przenieść się do 1755 roku za pomocą VR

Pałac w Goszczu odzyska swój dawny blask! Będzie można przenieść się do 1755 roku za pomocą VR

2022-01-13 15:25

Pod dwóch pożarach pałac (a w zasadzie to jego ruiny) w Goszczu przejdzie rewitalizację, która ma zachęcić mieszkańców jak i turystów do odwiedzania tego miejsca. Przed rozpoczęciem prac budowlanych znaleziono również skrzynię z XVIII wieku. Co w niej się znajduje? Jakie prace remontowe odbędą się w pałacu? Co będzie można tam zobaczyć? Dowiecie się tego w artykule poniżej.

Pałac pochodzący z epoki baroku znajduje się w Goszczu obok Twardogóry (dolnośląskie). Przez setki lat nie był on jednak wykorzystywany, przez co teren wkoło, jak i sam pałac, wyglądał na zaniedbany. Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, gdy władze gminy Twardogóra dostały dofinansowanie na prace remontowe na tym obiekcie.

- Zbudujemy platformy stalowe w miejscu starej klatki schodowej. Turyści będą mogli dostać się dzięki temu na dwa punkty widokowe. Pracujemy również na VR. Gość tego obiektu będzie mógł w wyznaczonych punktach - zakładając okulary VR -  dowiedzieć się, jak wyglądały te ruiny w czasach świetności. Dodatkowo pojawi się aplikacja mobilna, która pozwoli samodzielnie zwiedzać tę ruinę - mówi burmistrz Twardogóry Paweł Czuliński.

W ostatnim czasie odnaleziono również tajemniczą skrzynię, która odbiła się szerokim echem wśród lokalnej społeczności oraz fanów archeologii.

- Znajdujemy co nóż nowe skarby. Ostatnio najbardziej zjawiskowe to skrzynia. Jeszcze jej nie otworzyliśmy. Wiemy, że jest ona metalowa i przeżyła pożar - widać nadpalenia. Można zauważyć także zniszczenia ze względu na czas, jaki przeżyła w tym mokrym gruzowisku. Przez przeżarte ścianki, które są w tej skrzyni, widać nadpalone dokumenty. Pytanie tylko czy będziemy mogli coś z nich odczytać i czy coś znajduje się pod dokumentami - dodaje Czuliński.  

Afera z nawozami pod Wrześnią! Rolnicy czują się oszukani. "Zostaliśmy na lodzie"

Budżet na to przedsięwzięcie (jeśli chodzi o zabytki o zabytki i historię) to rekordowa suma w gminie Twardogóra. Na rewitalizację oraz promocje i utrzymanie tego miejsca przeznaczone zostanie 9 mln dofinansowania oraz prawie 1,5mln ze środków gminnych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!