Odmrażanie gospodarki: kiedy zniosą obostrzenia? Konferencja prasowa premiera 20.11.

2020-11-20 7:00
Odmrażanie gospodarki: kiedy zniosą obostrzenia? Konferencja prasowa premiera 20.11.
Autor: Pixabay.com Odmrażanie gospodarki: kiedy zniosą obostrzenia? Konferencja prasowa premiera 20.11.

Odmrażanie gospodarki. To prawdopodobnie dzisiaj, 20 listopada (20.11.) zorganizowana zostanie konferencja prasowa, na której premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić plan odmrażania gospodarki - podaje Polsat News. Kiedy zniosą obostrzenia? Sprawdź szczegóły.

Odmrażanie gospodarki: kiedy?

Kiedy nastąpi odmrażanie gospodarki? Na koniec obostrzeń z niecierpliwością czekają przedsiębiorcy z sektorów, które aktualnie pozostają zamknięte. To m.in. sektor odzieżowy, branża fitness i najdotkliwiej dotknięta gastronomia.

Według Polsat News premier Mateusz Morawiecki ogłosi plan odmrażania gospodarki najprawdopodobniej dzisiaj, a więc 20 listopada (20.11., piątek). Nie oznacza to jednak, że od razu wróci pełna swoboda. Plan odmrażania gospodarki będzie realizowany najpewniej, podobnie zresztą jak poprzednio, etapowo.

Przypomnijmy, aktualne obostrzenia mają obowiązywać do 29 listopada. Oznaczałoby to, że pierwszy etap odmrażania gospodarki miałby się rozpocząć już 30 listopada (30.11., poniedziałek).

Aktualne obostrzenia obejmują:

  • cała Polska czerwoną strefą
  • nauka zdalna
  • w godz. 8.00 - 16.00 dzieci nie mogą przemieszczać się same (tylko pod opieką osób dorosłych)
  • zamknięcie lokali gastronomicznych (restauracji, kawiarni, pubów i barów), możliwe dowożenie jedzenia na wynos
  • zamknięcie sklepów w galeriach handlowych (nie dotyczy aptek, drogerii i sklepów spożywczych),
  • zamknięcie kin i teatrów,
  • zamknięcie siłowni i klubów fitness
  • Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych,

Jeżeli odmrażanie gospodarki miałoby zostać przeprowadzone etapowo, to najprawdopodobniej największe szanse na szybkie otwarcie mają lokale gastronomiczne (zapewne z ograniczeniem liczby osób w lokalu), kina i teatry. W dalszym ciągu prawdopodobnie będzie obowiązywał zakaz organizacji wesel, ponieważ - jak pokazały wcześniejsze przypadki - często to właśnie wesela były źródłem zakażeń. Powstaje pytanie, co z branżą fitness i galeriami handlowymi. I tu pojawia się wiele możliwości. Bo z jednej strony galerie handlowe mogą pozostać zamknięte z uwagi na przedświąteczny szał zakupów, z drugiej - sklepy powinny zostać otwarte przed świętami, by można się było do świąt przygotować. Najprawdopodobniej na samym końcu otwarte zostaną siłownie i kluby fitness. To jednak tylko przypuszczenia.

Odmrażanie gospodarki. Kiedy zniosą obostrzenia?

Pierwsze obostrzenia powinny zostać zatem zniesione 30 listopada. Ale co z pozostałymi? Jak rozłożone zostaną kolejne etapy. Tego dowiemy się najprawdopodobniej dzisiaj, 20.11., na konferencji premiera.

Odmrażanie gospodarki - jak długo potrwa?

Według Polsat News etapy odmrażania gospodarki zostaną rozłożone stopniowo aż do połowy stycznia. To jednak oznacza, że niektóre sektory będą mogły otworzyć się dopiero w przyszłym roku.

Odmrażanie gospodarki. Etapy

Proces odmrażania gospodarki najpewniej zostanie podzielony na etapy. Jak tylko podane zostaną szczegóły w tej sprawie, to tutaj podzielimy się z Wami informacjami, co obejmą poszczególne etapy odmrażania gospodarki. A te informacje mogą pojawić się już dzisiaj, po konferencji premiera, która zorganizowana zostanie 20.11.

Dolnośląskie kurorty chcą otwarcia hoteli i restauracji i proponują rządowi swoje rozwiązania sanitarne. Posłuchaj w materiale Damiana Bonarka:

Konferencja premiera, 20.11. - NA ŻYWO

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie odmrażania gospodarki i znoszenia obostrzeń ma się odbyć dzisiaj, 20.11. Jak tylko się rozpocznie, będzie aktualizować ten materiał i na bieżąco podawać Wam informacje o odmrażaniu gospodarki.

Koronawirus instrukcja postępowania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE