Numer PESEL dla Ukraińców. Jak wyrobić numer PESEL we Wrocławiu?

2022-03-16 15:03

Od środy 16 marca ponownie rozpocznie się wydawanie numeru PESEL dla przybywających do Polski uchodźców z Ukrainy. We Wrocławiu należy wcześniej umówić wizytę w Urzędzie Miejskim. Konieczne jest dołączenie fotografii - podał w komunikacie magistrat.

"Wstrzymane zostało wydawanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy przybyłych do Polski po 24 lutego. Ma to związek z przyjęciem 12 marca sejmowej ustawy i koniecznością jej wdrożenia. Zgodnie z przyjętymi przepisami, od środy, 16 marca, przy składaniu wniosku obywatele Ukrainy będą zobowiązani do dołączenia fotografii. Pobierane będą również odciski palców" - napisano w komunikacie wrocławskiego magistratu.

PESEL dla Ukraińców. Gdzie i jak wyrobić we Wrocławiu?

Jak podano, obywatele Ukrainy będą mogli załatwić sprawę wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty. Mogą to zrobić przez internet pod linkiem bez-kolejki.um.wroc.pl, telefonicznie: pod numerem telefonu 71 777 87 77 lub osobiście: w Centrach Obsługi Mieszkańca: przy ul. G. Zapolskiej 4, przy pl. Nowy Targ 1/8 oraz przy al. Kromera 44.

Tożsamość wnioskującego będzie potwierdzana na podstawie dokumentu podróży, Karty Polaka lub innego dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego ustalenie tożsamości (nawet nieważnego). W przypadku osób, które nie ukończyły 18. roku życia, może to być również dokument potwierdzający urodzenie.

"Co ważne, osoby, którym został już nadany numer PESEL - bez fotografii i pobierania odcisków palców - będą musiały ponownie zgłosić się do Centrum Obsługi Mieszkańca w celu przedłożenia fotografii i pobrania odcisków palców. Zgodnie z ustawą jest to niezbędne, by mogły korzystać z rozwiązań pomocowych przewidzianych w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy" - napisano w komunikacie.

Jak podano, w minionym tygodniu po nadanie numeru PESEL w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu zgłosiło się ok. 5 tys. osób.

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE