Nowa Śnieżka: remont i wielkie zmiany, jakich jeszcze nie było! Jak będzie teraz wyglądać?

2021-04-22 11:24
Śnieżka, Karkonosze. Ogromne kolejki, żadnego bezpieczeństwa? Wakacje 2020
Autor: przemokrzak.pixabay.com

"Nowa Śnieżka"- tak właśnie nazywa się projekt Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB, na który czekali miłośnicy gór, a zwłaszcza Karkonoszy. Najwyższy remont w regionie, a dokładnie 1603 m n.p.m., ma zostać przeprowadzony w ciągu 4 lat. Spodki Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce zyskają nowy blask. Inwestycja ma wynieść 3,3 mln euro. O szczegółach przeczytajcie poniżej.

To będzie remont stulecia. Od 2019 roku trwają rozmowy dotyczące prac rekonstrukcyjno- remontowych Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Ten znany wszystkim obiekt naukowy służy do obserwacji meteorologicznych. Charakteryzuje się przede wszystkim spodkami, które w wyglądzie przypominają marsjańskie talerze. Dyrekcja IMGW-PIB zdecydowała, że dolny dysk obserwatorium przystosowany do potrzeb turystycznych. Niestety pandemia Covid19 spowolniła procesy projektowe. Obecnie #NowaŚnieżka jest jednym z priorytetowych projektów realizowanych przez IMGW-PIB. W ciągu kolejnych 4 lat dolny spodek, nazywany restauracyjnym, ma stać się miejscem spotkań wszystkich miłośników wędrówek, natury i gór w Karkonoszach. Inwestycja może wynieść około 3.3 mln EURO. Instytut zaplanował działania, dostosowując prace do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym.

Raport z anteny 21.04, godz.10

Nowa Śnieżka - remont

Prace prowadzone będą etapami. W 2021 roku ruszają prace zabezpieczające poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka – środkowego i górnego. W drugim etapie, w roku 2022 konieczne będzie wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego- tzw. restauracyjnego. Opracowana zostanie również dokumentacja projektowa instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej do wszystkich obiektów użytkowych WOM Śnieżka oraz dokumentacja projektowo- kosztorysowa remontu generalnego dolnego dysku. W latach 2023- 2025 prowadzone będą prace budowlane, instalacyjne, kanalizacyjne, teletechniczne i energetyczne wszystkich obiektów Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie. Wtedy też nastąpi kompleksowy remont dysku restauracyjnego, do którego dostęp będą mieli turyści.

Materiały i sprzęt budowlany będą dostarczane latem - tylko wtedy można tam wjechać na sam szczyt. 

- Górną stację wyciągu po stronie czeskiej tak budowano. Większość materiałów, czyli głównie kamienie, beton, cement, dowożono przy pomocy ciężarówek. My zrobimy tak samo - tłumaczy Piotr Krzaczkowski, kierownik obserwatorium. - Nie wiadomo do końca w jakim stanie jest konstrukcja metalowa dysku. Na pewno w pierwszej kolejności będziemy musieli go rozebrać. 

Budowa Spodków na Śnieżce ruszyła w 1966 roku i trwała osiem lat. W marcu 2009 roku doszło do katastrofy. Pracownicy obserwatorium zauważyli pękniętą ścianę oraz wybrzuszenie podłogi. Już kilka dni później część górnego dysku zawaliła się. Szybkie działania IMGW pozwoliły na wzmocnienie i naprawę konstrukcji tego elementu. Następnie wzmocniono i przebudowano środkowy spodek. Na rewitalizację czekał już jedynie najniżej położony dysk. Od pięciu lat turyści wybierający się na najwyższy szczyt Karkonoszy, mogą zapomnieć o wejściu do obserwatorium. Nie można w nim schronić się przed wiatrem, skorzystać z toalety czy z bufetu.

Posłuchaj całej rozmowy z kierownikiem obserwatorium w materiale Krzyśka Staszkiewicza:

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE