Nazistowski skarb ukryty na Dolnym Śląsku. Na terenie pałacu w Roztoce może być 28 ton złota!

2020-06-04 13:11
Pałac w Roztoce. Tu może znajdować się nazistowski skarb!
Autor: Sławomir Milejski, Wikimedia Commons Pałac w Roztoce. Tu może znajdować się nazistowski skarb!

Aż 28 ton złota może znajdować się na terenie kompleksu Pałacu w Roztoce - tak wynika z ustaleń przedstawicieli Fundacji Śląski Pomost. Wnioski o nazistowskim skarbie ukrytym na Dolnym Śląsku wysnuto na podstawie dziennika wojennego, który trafił w ręce polskich badaczy.

- Dziennik otrzymaliśmy od spadkobierców nazistów. Są w nim ukryte informacje o 11 lokalizacjach, w których może znajdować się nazistowski skarb: 10 z nich znajduje się na terenie Dolnego Śląska, 1 na terenie województwa opolskiego. 5 spośród tych lokalizacji ujawniliśmy polskim władzom, do opinii publicznej trafiła na razie informacja o 1, a mianowicie o pałacu w Roztoce. Według informacji, jakie posiadamy, może się tam znajdować 28 ton złota - mówi Roman Furmanek z fundacji Śląski Pomost.

Skarb miałby zostać ukryty w czeluściach głębinowej studni zlokalizowanej na terenie kompleksu Pałacu w Roztoce, najprawdopodobniej na głębokości 60 metrów. Robert Furmanek nie wyklucza jednak, że skarb został dobrze zabezpieczony.

- Po pierwsze, mogą tam znajdować się niewybuchy, bo w końcu to skarb z czasów wojny. Po drugie, nie jest wykluczone, że skarb został też zabezpieczony ładunkami wybuchowymi. Prace archeologiczne mogłyby się odbyć tylko i wyłącznie ze wsparciem saperów, ale wiemy, że i takie ekipy archeologiczne w Polsce są - dodaje optymistycznie Furmanek.

Czy jest szansa na podjęcie prac archeologicznych. Wiele zależy od wojewódzkiego konserwatora zabytków, który musiałby wydać decyzję w tej sprawie.

- Konserwator jest podległy ministerstwu. My w tej chwili czekamy na spotkanie z przedstawicielami ministerstwa, ale zostało ono odsunięte w czasie ze względu na pandemię koronawirusa. Natomiast wiemy, że powołano komisję w tej sprawie - informuje Roman Furmanek.

Właściciele Pałacu w Roztoce wydali oświadczenie, że będą współpracować w tej sprawie z organami administracji publicznej. Poniżej możecie przeczytać całe oświadczenie zamku w Roztoce:

Sprawą skarbu z Roztoki zainteresowały się już także zagraniczne media. Opisał ją m.in. brytyjski dziennik "Daily Mail". Czytamy w nim:

28 ton nazistowskiego złota wartego więcej niż bilion funtów może być ukrytych na terenach należących do pałacu w Polsce po tym, jak lokalizacja została wspomniana w dzienniku SS-mana. Schowane sztabki złota, monety i biżuteria znajdują się 200 stóp w głąb ziemi, na dnie zniszczonego szybu zlokalizowanego na terenie kompleksu pałacu Hochbergów w pobliżu miasta Wrocław.

Czytaj też cały artykuł na portalu internetowym "Daily Mail"

Na dnie szybu w Roztoce znajduje się najprawdopodobniej tylko (albo i aż) złoto. Ale w przypadku innych lokalizacji, które jeszcze nie zostały ujawnione, może chodzić również o drogocenne dzieła sztuki.

- Tu chodzi o obrazy naprawdę bardzo znanych malarzy, takich jak Rafael, Caravaggio, Rubens, Monet - wymienia Roman Furmanek z fundacji Śląski Pomost.

Łącznie w 11 lokalizacjach, o których mowa w dzienniku mogą znajdować się drogocenne dzieła sztuki i 300 ton złota. Podjęcie prac archeologicznych przy uzyskaniu zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków możliwe byłoby jeszcze w tym roku. Fundacja zobowiązała się do pokrycia kosztów tych prac. W dzienniku są też informacje na temat złota i drogocennych dzieł, które miały być związane ze złotym pociągiem. Wiarygodność dziennika zostanie jeszcze potwierdzona przez polskich rzeczoznawców.

Pałac w Roztoce. Zobacz zdjęcie satelitarne

Na poniższej mapie Google możecie zobaczyć zdjęcie satelitarne, przedstawiające zamek w Roztoce:

Gdzie znajduje się pałac w Roztoce? Jak dojechać do pałacu w Roztoce?

Jak dokładnie trafić do pałacu w Roztoce? Jak widać na poniższej mapie, zamek w Roztoce znajduje się niedaleko Bolkowa. W pobliżu jest też Park Krajobrazowy Chełmy. Samochodem z Wrocławia czeka nas nieco ponad godzina drogi. Jak dojechać do pałacu w Roztoce? Aktualnie ze względu na pandemię koronawirusa trudno będzie nam tam dotrzeć transportem publicznym - niektóre połączenia zostały po prostu zlikwidowane. Można jednak wybrać połączenie realizowane w dni powszednie, z Wrocławia do Świdnicy dotrzemy pociągiem Kolei Dolnośląskich, a ze Świdnicy do Roztoki autokarem.

Pałac w Roztoce należał do Hochbergów. To barokowa rezydencja, która powstała już w XIV wieku. W roku 1720 przeszedł gruntowną rozbudowę, a właścicielami stali się właśnie Hochbergowie. W czasie II wojny światowej znajdowała się tam składnica drogocennych dzieł sztuki przywiezionych z Berlina, Wrocławia i Książa.

Wirtualne podróżowanie: miejsca na Dolnym Śląsku warte odwiedzenia po pandemii
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE