Naukowcy z Wrocławia zrobią dziób Dzioboroga abisińskiego z łódzkiego ZOO. W 3D

i

Autor: pixabay.com

Niesamowita technologia

Naukowcy z Wrocławia pomogą Joannie z łódzkiego ZOO. Zrobią jej dziób

2023-04-26 13:23

Naukowcy z Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr podejmą się rekonstrukcji części dzioba dzioboroga abisyńskiego z łódzkiego zoo. Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D.

Ptak uległ wypadkowi i połamał sobie dziób, który choć jest wyjątkowo okazały, nie służy mu tylko do ozdoby.

– Dziób poza tym, że jest „paszczą” do jedzenia, pełni jeszcze wiele innych funkcji: pielęgnowania upierzenia, budowania gniazda, wychowywania młodych. Jest jak twarz i dłonie naraz dla człowieka – tłumaczy dr Anna Bunikowska, lekarz weterynarii ZOO w Łodzi.

We wtorek dzioboróg abisyński - nazywany Joanną - miał w Klinice Chirurgii UPWr wykonywany tomograf dzioba, ale przygotowania do rekonstrukcji trwają już od kilku tygodni.

– To trudne przedsięwzięcie, ponieważ nie jest łatwo wykonać dobrą i wytrzymałą protezę – podkreśla dr Tomasz Piasecki Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych UPWr. - Przeanalizowaliśmy już jak taki dziób wygląda u ptaka muzealnego, którego wypożyczyło nam Muzeum Przyrodnicze UWr. Mamy tomograf kompletnego dzioba, dziś wykonaliśmy tomograf dzioba Joanny i na tej podstawie będziemy mogli przystąpić do projektu protezy. Musimy się też zastanowić, jak potem tę protezę przymocować. 

Dziób będzie prawdopodobnie wydrukowany w druku 3D z odpowiedniego tworzywa i koniecznym będzie lekkie jego skrócenie, by móc go stabilnie zamocować – dodaje dr Piasecki.

Zabieg będzie wykonany za 4-6 tygodni w jednej z klinik Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr.

Dzioborożec abisyński żyje w Afryce, zamieszkuje sawannę. Samica waży 4 kilogramy, a długość jej ciała dochodzi do 100 cm. To gatunek narażony na wymarcie.

Cenne znalezisko we wrocławskim ZOO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE