Najabardziej i najmniej skorumpowane kraje na świecie. Na którym miejscu jest Polska?

i

Autor: pixabay.com

Najbardziej i najmniej skorumpowane kraje na świecie. Na którym miejscu jest Polska?

2023-02-03 11:47

Transparency International opublikowało Corruption Perceptions Index 2022. To ranking, w którym możemy sprawdzić na jaką skalę skorumpowane jest dane państwo. Indeks ten pokazuje jednoznacznie, że większości krajów nie udaje się powstrzymać korupcji. Jak wypada Polska?

CPI klasyfikuje 180 krajów i terytoriów na całym świecie według ich postrzeganego poziomu korupcji w sektorze publicznym, oceniając w skali od 0 (wysoce skorumpowany) do 100 (bardzo czysty).

Jak wynika z przeprowadzonego badania, korupcja nadal ma się całkiem dobrze. Średnia światowa pozostaje niezmieniona od ponad dekady i wynosi zaledwie 43 na 100. Ponad dwie trzecie krajów uzyskało wynik poniżej 50, podczas gdy 26 krajów spadło do najniższego jak dotąd wyniku. Pomimo skoordynowanych wysiłków i ciężko wywalczonych przez niektóre kraje 155 krajów nie poczyniło znaczących postępów w walce z korupcją lub odnotowało spadek od 2012 r.

Dlaczego korupcja nadal istnieje? Wg przeprowadzających badanie, głównym czynnikiem jest brak pokoju na świecie, który nieustannie pogarsza się już od 15-stu lat. Taka sytuacja osłabia zdolność rządów do ochrony ludzi i podważa zaufanie publiczne, prowokuje wręcz okazje do korupcji i niweczy wysiłki rządzących zmierzające do jej powstrzymania.

Najbardziej i najmniej skorumpowane kraje

Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej największe problemy z korupcją mają Węgry. W zestawieniu uwzględniającym 180 krajów świata znalazły się na 77. miejscu. Najlepiej z korupcją radzi sobie Dania. W chlubnej czołówce znalazły się także Finlandia, Szwecja, Holandia. Dumna może być także Norwegia, która zajęła 5 miejsce. Polska z kolei otrzymała 55 pkt. i znalazła się na 45. pozycji, ex aequo z Dominikaną i Saint Lucia. Ukraina zajęła 116 pozycję.

Ostatnia w rankingu jest Somalia, która uzyskała zaledwie 12 punktów, co czyni ją krajem najbardziej dotkniętym korupcją na świecie. Tuż przed nią uplasowała się Syria i Sudan Południowy z wynikiem 13, a następnie Wenezuela i Jemen z wynikami odpowiednio na poziomie 14 i 16 pkt na 100 możliwych.

Cały ranking państw możecie znaleźć TUTAJ.

Piraci na drogach. To oni stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE