Jeszcze niedawno mieszkała tam jedna osoba. Dziś jest pusto. To najmniejsza wioska na Dolnym Śląsku

2023-01-13 10:30
 Miejscowość tak mała, że nie mieszka tam nikt. Najmniejsza wioska Dolnego Śląska całkowicie wyludniona.
Autor: żródło: Google Maps

Pawłowice Małe do niedawna twardo utrzymywały ostatniego mieszkańca, który podczas Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zadeklarował, że zamieszkuje właśnie tam. Dziś wieś oficjalnie może oficjalnie ogłosić: liczba osób zameldowanych wynosi dokładnie 0.

Powiedzeń o małych wioskach, w których nic ciekawego się nie dzieje, mamy w języku polskim całkiem sporo. Pawłowice Małe z pewnością biją jednak wszystkie te miejscowości na łeb na szyję - według Urzędu Gminy Krotoszyce zameldowanych tam jest dokładnie 0 osób.

Pawłowice Małe - wysiedlenie miejscowości 

Nie jest oczywiście tak, że cała wioska stwierdziła nagle bez powodu, że się wyprowadza. Brak mieszkańców w Pawłowicach Małych jest efektem wysiedlenia, które miało miejsce w latach 1999-2002. Miejscowość znajduje się w strefie ochronnej Huty Miedzi Legnica, przez co narażona jest na negatywne oddziaływanie zakładu. 

Przebojowym dla rozwoju Pawłowic Małych czasem okazały się lata po 2006 roku. Do wioski zaczęli wracać mieszkańcy, a bazując na Narodowym Spisie Powszechnym z 2011 roku, w pewnym momencie liczyła nawet 13 osób. Niestety, kolejny Narodowy Spis Powszechny ujawnił smutną prawdę - w 2021 roku we wsi mieszkała już tylko jedna osoba. Na dzień dzisiejszy wioska jest już całkowicie wyludniona.

Pawłowice Małe - gdzie znajduje się miejscowość?

Wioskę znajdziemy pod Legnicą, choć uczciwiej byłoby powiedzieć, że znajdziemy tam pozostałości wioski. Z Pawłowic Małych jest już bardzo niewiele - zabudowania na przestrzeni lat były rozbierane.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE