Matury i egzamin ósmoklasistów. Jakie zmiany czekają uczniów?

2022-08-19 10:46
Matury i egzamin ósmoklasistów. Jakie zmiany czekają uczniów?
Autor: Pexels Maturzyści chcą odwołania matur ustnych! Napisali petycję do ministra Czarnka

Nowy próg punktowy na maturze i zmiana terminu egzaminu ósmoklasistów – na to muszą przygotować się absolwenci szkół podstawowych i ponadpodstawowych szkół średnich. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. W roku szkolnym 2024/2025 na egzaminie maturalnym z przedmiotu dodatkowego zostanie wprowadzony próg zdawalności na poziomie 30 procent. Z kolei od roku szkolnego 2022/2023 termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty zostanie na stałe przesunięty z kwietnia na maj.

Rok szkolny 2022/2023 – zmiany na ósmoklasistów

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że egzaminy ósmoklasistów odbywały się w kwietniu, jednak termin majowy – jako termin główny egzaminu ósmoklasisty ma obowiązywać w 2023 roku oraz w w następnych latach. Zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną, nie będzie więc wydawane wraz ze świadectwem ukończenia szkoły, a później. O dokładnym terminie ma poinformować Centralna Komisja Egzaminacyjna. Zmienia się termin przeprowadzania egzaminu, ale nie zmienia się zakres przedmiotowy – egzamin będzie przeprowadzony z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Rok szkolny 2024/2025 – zmiany dla maturzystów

W latach szkolnych 2022/23 i 2023/24 absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli otrzyma z każdego przedmiotu obowiązkowego co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Dla egzaminu na poziomie rozszerzonym nie będzie ustalony próg zdawalności. Nowy próg punktowy to zmiana, która nastąpi dopiero od roku szkolnego 2024/2025, jednak już teraz uczniowie szkół ponadpodstawowych powinni zwrócić na nią uwagę. Aby zdać maturę, trzeba będzie uzyskać min. 30 procent także z przedmiotu dodatkowego.

5 kg heroiny na Lotnisku Chopina. Celnicy znaleźli narkotyki w walizce 81-latki

Quiz geograficzny. Nad jaką rzeką leży to miasto?

Pytanie 1 z 10
Londyn znajduje się nad:
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE