Masz dość jajecznicy? Wrocławskie kucharki prześlą przepisy na śniadanie inspirowane sztuką!

2020-06-11 14:27
Śniadania z Sympozjum Wrocław
Autor: Śniadania z Sympozjum Dominika Józala i Iza Wiśniewska

Rusza akcja "Śniadania z Sympozjum". I nie chodzi tu o zwykłą jajecznicę, lecz szalone potrawy inspirowane sztuką konceptualną Wrocławia. W ten weekend do zabawy zaproszono mieszkańców Ołbina i Placu Grunwaldzkiego.

Już w czerwcu (13-14.06. i 27-28.06.) na czterech wrocławskich osiedlach odbędzie się akcja: „Śniadania z Sympozjum”. Mieszkańcy Ołbina, Placu Grunwaldzkiego, Szczepina i Popowic będą przygotowywać oraz jeść wyjątkowe śniadania inspirowane sztuką konceptualną. Za przepisy odpowiadają wrocławskie znawczynie kuchni roślinnej. Składniki będą do kupienia w wybranych lokalnych sklepikach i warzywniakach. Na uczestników czekają też smaczne niespodzianki. Wydarzenie jest częścią programu Sympozjum Wrocław 70/20.

„Śniadania z Sympozjum” to dwa weekendy wspólnego biesiadowania ze sztuką w tle. To jednocześnie okazja do przypomnienia Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70, które odbyło się równo 50 lat temu i do dziś stanowi przełomowe wydarzenie dla sztuki konceptualnej w Polsce. Przepisy na śniadania inspirowane są więc pracami artystycznymi, które w roku 1970 miały wypełnić rozmaite przestrzenie we Wrocławiu – śródmiejskie podwórka, zielone przestrzenie między blokami czy tereny nadrzeczne.

Jak zdobyć przepis?

Aby otrzymać dostęp do przepisów i listę osiedlowych punktów zakupowych, należy wysłać maila na adres: sympozjum@ladnehistorie.pl lub zgłosić się przez Messengera Ładnych Historii: https://www.facebook.com/ladnehistorie/. Każdy uczestnik dostanie broszurkę-przepiśnik z recepturami przygotowanymi przez wrocławskie znawczynie kuchni roślinnej – Dominikę Józalę i Izę Wiśniewską (dawne bistro Żyzna).

– Przepisy inspirowane będą konkretnymi sympozjalnymi pracami, dzięki czemu z sezonowych produktów będzie można wykonać na talerzu własną jadalną wariację na temat Żywego pomnika „Arena” Jerzego Beresia na Wyspie Piasek czy Interpretacji przestrzennej poezji strukturalnej Stanisława Dróżdża „Samotność” Barbary Kozłowskiej w Parku Popowickim, ale też prac nigdy nie powstałych, które mogły odmienić kształt naszego miasta – tłumaczy Anna Bieliz, koordynatorka akcji.

„Śniadania z Sympozjum” to wydarzenie przygotowane z myślą o mieszkańcach osiedli – ma sprawić radość zarówno na etapie zdobywania składników, jak i wspólnego przyrządzania, a wreszcie spożywania śniadań w najbliższym gronie – w domu, w ogrodzie czy na balkonie. 13 i 14 czerwca śniadania celebrować będziemy na Ołbinie i Placu Grunwaldzkim, a 27 i 28 czerwca na Szczepinie i Popowicach.

– Zależy nam na poznawaniu najbliższego otoczenia i wspieraniu małych biznesów, dlatego każdy, kto zakupi składniki na śniadanie w rekomendowanych przez nas miejscach, otrzyma dodatkowo słodkie niespodzianki do przyrządzenia deseru – mówi Bieliz.

Dzieła sztuki na talerzu i… na mapie


Organizatorzy zachęcają do przesyłania zdjęć i filmów dokumentujących efekty działań kulinarnych:

– Jesteśmy ciekawi, jak na waszych talerzach ułoży się „Kompozycja z elementów ruchomych” Wandy Gołkowskiej czy „kompozycja przestrzenna bez tytułu” Adama Styki – czytamy w wydarzeniu.

Dokumentację należy słać na adres sympozjum@ladnehistorie.pl lub Messengerem. Warto też chwalić się potrawami na Instagramie, oznaczając profil @sympozjum7020. Na stronie www.ladnehistorie.pl znajduje się Mapa Sympozjum Plastycznego Wrocław ‘70, na której można sprawdzić, jak poszczególne dzieła sztuki miały wyglądać w rzeczywistości oraz gdzie się znajdują lub znaleźć miały.

Truskawki przepisy i inspiracje
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE