Mapa Zabytków Techniki. Nie uwierzysz, co kryje w sobie Dolny Śląsk!

2021-01-13 14:07

Mapa Zabytków Techniki na Dolnym Śląsku to najnowsza publikacja Urzędu Marszałkowskiego, Ma być swego rodzaju przewodnikiem dla osób, które pragną co nieco pozwiedzać na Dolnym Śląsku. Mapa prezentuje wyjątkowe skanseny, muzea, zabytkowe parki maszynowe czy choćby czynne zakłady produkcyjne.

Publikacja powstała w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Jest dostępna bezpłatnie w punktach Dolnośląskiej Informacji Turystycznej, a także w obiektach umieszczonych na Szlaku Zabytków Techniki.

- Promocja Dolnośląskiego Szlaku Zabytków jest dla nas niezwykle ważna. Region przez stulecia odgrywał bowiem rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Najbardziej widocznym tego znakiem są setki pałaców, zamków i dworów, które powstawały na przestrzeni wieków. Praca kolejarzy, górników, hutników czy tkaczy kształtowała krajobraz regionu. Dziś chcemy, by to dziedzictwo było zauważalne i rozsławiało Dolny Śląsk w całym kraju – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki ciągle się rozrasta. Dołączają do niego kolejne obiekty, umożliwiając tym samym odkrywanie najcenniejszych tego typu perełek na Dolnym Śląsku. W 2018 roku było ich siedem, dziś jest już 26.

- Mimo tej trudnej sytuacji związanej z pandemią, jako Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska nie ustajemy w staraniach, by ciągle przypominać o bogactwie, jakim na Dolnym Śląsku są zabytki techniki. Wiele z nich wciąż bowiem można oglądać na świeżym powietrzu w trakcie jednodniowych wycieczek – przypomina Piotr Gerber, prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Mapa to kolejny krok promujący dolnośląskie atrakcje związane z przemysłem. Wcześniej powstały m.in. tablice informacyjne w trzech językach opisujące historię i znaczenie uwzględnionych na Szlaku obiektów.

Mapę można też pobrać ze strony internetowej. Z kolei w naszej galerii zdjęć możesz zobaczyć najciekawsze zabytki techniki na Dolnym Śląsku.

Aktywny Dolny Śląsk. Więcej w materiale Patrycji Nawrockiej:
Wirtualne podróżowanie: atrakcje Podlasia warte zwiedzenia po pandemii