Lotnisko we Wrocławiu weszło w XXI wiek - powstały automatyczne bramki

2021-02-04 21:21
Lotnisko Wrocław
Autor: Krzysztof Staszkiewicz

W środę (3 lutego) na wrocławskim lotnisku włączono bramki do automatycznej kontroli granicznej. Urządzenia te mają przyspieszyć odprawę pasażerom lecącym do i wracającym z państw spoza strefy Schengen. Łącznie na lotnisku pojawiło się 8 takich bramek: 4 dla odlatujących i 4 dla przylatujących.

Aby skorzystać z urządzenia trzeba mieć paszport lub dowód z zapisanymi danymi biometrycznymi.

- Taki dokument przystawiamy do czytnika, bramka się otwiera i wchodzimy dalej. Teraz bramka szczytuje nasze cechy biometryczne i porównuje z tymi zakodowanymi w dokumencie. Paszport, czy dowód są też w tym momencie sprawdzane pod względem jego autentyczności. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań to bramka się otwiera i jesteśmy już za granicą państwa – wyjaśnia komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej Tomasz Michalski.

Z bramki skorzystamy lecąc do krajów wyłącznie spoza strefy Schengen.

- W normalnych czasach, kiedy nie było jeszcze pandemii, było parę kierunków spoza Schengen do których mogliśmy wylecieć z wrocławskiego lotniska - mówi prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś. - To między innymi kraje takie jak: Wielka Brytania, Irlandia, Turcja, Egipt, Ukraina czy Gruzja.

Zamontowanie automatycznych bramek nie oznacza, że z lotniska zniknie Straż Graniczna. Za urządzeniem w dalszym ciągu będzie kabina kontrolerska. To funkcjonariusz ostatecznie wyjaśni powstałe problemy związane z kontrolą.

ESKA XD #015
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE