Limit do 5 osób na wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra. Jest rozporządzenie i komunikat rządu

2020-11-27 9:11 Kinga Czernichowska
Limit osób na wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra. Jest oficjalny komunikat rządu
Autor: Pixabay.com Limit osób na wigilię, Boże Narodzenie i sylwestra. Jest oficjalny komunikat rządu

Limity osób na wigilię i sylwestra? To najnowszy pomysł polskich władz. Rząd wprowadzi limit do 5 osób na imprezach domowych. Dotyczy to wigilii, Bożego Narodzenia i sylwestra. Jest oficjalny komunikat rządu i gotowe rozporządzenie w tej sprawie. Piszemy o szczegółach.

Spis treści

  1. Limit osób na zgromadzeniach i imprezach domowych. Czego dotyczy?
  2. Limit do 5 osób na Wigilię. Co mówi rozporządzenie?
  3. Limit do 5 osób na wigilię i sylwestra

W nowych zaleceniach dotyczących strategii walki z koronawirusem i pandemią znalazł się podpunkt dotyczący organizowania zgromadzeń. Jest już rozporządzenie. Wynika z niego, że najprawdopodobniej możemy już zapomnieć o świętach Bożego Narodzenia spędzonych w dużym, rodzinnym gronie. Dla wielu to czas spędzony z rodziną, także tą dalszą. Niektórzy tylko na święta widują ciocie, kuzynów, wujków. Czy teraz jednak o takich właśnie świętach możemy zapomnieć?

Limit osób na zgromadzeniach i imprezach domowych. Czego dotyczy?

Na stronie rządu czytamy, że w imprezach domowych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób poza domownikami. Oto, co znajdujemy w zaleceniach rządu:

Zgromadzenia i spotkania. Limit osób

  • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób
  • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają

Przed nami święta Bożego Narodzenia. Jak rozumieć zatem ten limit do 5 osób w kwestii organizowania Wigilii?

Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji prasowej zaapelował, by

święta miały charakter kameralny. Niewyobrażalne będą takie pasterki, jakie pamiętamy z lat ubiegłych

- mówił premier Mateusz Morawiecki.

Limit do 5 osób na Wigilię. Co mówi rozporządzenie?

A rozporządzenie mówi jasno:

Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania innych niż określone w ust.1. zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem: 1)spotkań lub zebrań służbowych  i zawodowych; 2) imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących.

Wydaje się więc, że możemy zapomnieć o takich świętach jak zazwyczaj. Nie spotkamy się z dalszą rodziną, wielu z nas zapewne zrezygnuje z udziału w pasterce. We Wrocławiu nie odbędzie się też jarmark bożonarodzeniowy, który towarzyszył atmosferze świąt.

Ostatnio te obostrzenia rządu podważył jeden z polityków, publikując na łamach mediów społecznościowych zdjęcie swojej sześcioosobowej rodziny? Zresztą, co z rodzinami, które składają się z 6 osób lub więcej? Z rodzinami wielodzietnymi? Z rodzinami, w których dzieci są już po zamążpójściu lub ożenku i chciałyby spędzić święta we wspólnym, rodzinnym gronie?

W sieci zawrzało, gdy Marcin Bosacki opublikował to zdjęcie:

Rzecznik rządu, Piotr Mueller, już zapowiedział, że przepisy zostaną doprecyzowane. Chodzi więc o rodzinę, która mieszka ze sobą plus pięć osób.

Limit do 5 osób na wigilię i sylwestra

Nie tylko wigilia miałaby być inna, lecz także sylwester. O dużych sylwestrowych domówkach czy balach sylwestrowych możemy już zapomnieć. Zarówno święta, jak i sylwestra spędzimy w kameralnym gronie w domu.

Rząd przedstawił już gotowe rozporządzenie. Niewykluczone też, że przed świętami pojawią się takie rozwiązania prawne, które pozwolą na wprowadzenie w tym okresie zakazu przemieszczania. Oznaczałoby to, że nie odwiedzimy rodziny mieszkającej w innym mieście. Takie rozwiązania zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w szpitalu? Posłuchaj
Koronawirus instrukcja postępowania