Leśnicy ostrzegają - uwaga na okiść! Nie wchodźcie do lasów, łamią się drzewa i gałęzie [GALERIA]

2023-01-30 9:38

Łamiące się gałęzie, spadające na ścieżki i drogi drzewa - dolnośląscy leśnicy apelują o zachowanie wyjątkowej ostrożności w lasach. Zjawisko okiści może być bardzo groźne, a piękne, zaśnieżone lasy, choć kuszą urokliwością, bywają nadzwyczaj niebezpieczne.

Leśnicy na terenie Dolnego Śląska ostrzegają - na szlaki leśne mogą spadać gałęzie i czubki drzew. Choć zaśnieżone lasy wyglądają pięknie, to lepiej wystrzegać się ich eksploracji. Ze względu na okiść są one wyjątkowo niebezpieczne. 

Czym jest okiść?

Okiść to zjawisko, które związane jest z opadami śniegu. Gdy biały puch osadza się na gałęziach drzew i krzewów, te często łamią się pod jego ciężarem. Takie sytuacje obserwujemy znacznie częściej, jeśli temperatura utrzymuje się w okolicach 0°C, a śnieg jest mokry, bardzo wilgotny, a co za tym idzie również cięższy. Łamać może się dosłownie wszystko, gałęzie, czubki, a w przypadku nachylenia, nawet całe drzewa. 

Okiść powoduje również przerwy w dostawie prądu

W wielu dolnośląskich miejscowościach podczas weekendu doszło do przerw w dostawie prądu. I w tym przypadku winna była właśnie okiść. Połamane gałęzie spadały lub osuwały się na linie energetyczne, co powodowało liczne problemy. Z podobną sytuacją mierzyć się musieli maszyniści - ruch pociągów został znacznie utrudniony m.in. przez drzewa na trakcji.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE